8.7.2016 8.40, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony
Tipy na vodní výlety – Zbrašovské aragonitové jeskyně v Teplicích nad Bečvou
Možnost projít se po některé ze čtyř tras v areálu lázní Teplice nad Bečvou, ochutnat místní léčivé termální prameny nebo navštívit v ČR jedinečné Zbrašovské aragonitové jeskyně – to vše najdete na jednom místě, které i proto stojí za to navštívit.
Učinila tak i redakce portálu Naše voda a připravila pro vás z lokality fotoreportáž. Foto – klikni zde! Ta je zaměřena zejména na zmiňované Zbrašovské aragonitové jeskyně, které tvoří jedinečný jeskynní systém evropského významu vzniklý současným působením atmosférických vod a teplých minerálních vod vystupujících z velkých hloubek ve vápencích. Unikátní výzdobu tvoří minerál aragonit vytvářející raftové stalagnity, aragonitové keříčky nebo koblihové povlaky stěn jeskyní. Nejnižší úrovně jeskyní jsou trvale zaplněny oxidem uhličitým. Zbrašovské aragonitové jeskyně jsou jediné svého druhu v ČR a jsou také nejteplejšími jeskyněmi u nás s celoroční stálou teplotou 14°C. Byly objeveny v roce 1912 a pro veřejnost jsou zpřístupněny od roku 1926.
Jeskyně leží v areálu lázní Teplice nad Bečvou, jedněch z nejstarších lázní na Moravě, o nichž je první zmínka v Registrech lučních rožmberských panství helfenštejnského z roku 1520. K lázeňskému využití místa položil základ tehdejší majitel hranického panství Jan Kropáč z Nevědomí, který nechal roku 1553 vybudovat kamennou nádrž se střechou ke koupání, do níž byly svedeny nejvydatnější místní prameny. Jde o termální alkalickou zemitou kyselku s vysokým obsahem oxidu uhličitého, která pramení ve velkých hloubkách a je zachycena ve třech vydatných pramenech – Kropáčův (60,5 metru) Gallašův (143 metrů) a Jurikův (101,8 metru). Všechny prameny mají stálou teplotu 22,5 °C a tato skutečnost je také důvodem vysoké teploty v jeskyních.
Nedaleko lázní a jeskyní se také nachází nejhlubší propast ČR a zřejmě i na světě – Hranická propast. Její suchá část, do níž lze volně nahlédnout, má hloubku – 69,5 metru, v zatopené části je nejnovějším měřením z roku 2014 potvrzena hloubka dalších – 384 metry. Celková hloubka je tedy zatím – 453,5 metru, přičemž dna dosud nebylo dosaženo.
Naše voda, foto (Zbrašovské aragonitové jeskyně) a fotoseriál Naše voda – Nina Havlová
8.7.2016 8.40, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákonyAktuality

Oblíbené budování tůní může krajině spíš škodit než pomáhat, míní experti
Akt. 20.4.2025 9.54Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině

Kladno znovu vypíše tendr na opravu bazénu Bažantnice
Akt. 19.4.2025 8.22Rubrika: Čistota vody a rekreace