14. 7. 2020

Tipy na vodní výlety: Vodní tvrz Vrchotovy Janovice

Další z bývalých vodních tvrzí v ČR jsou Vrchotovy Janovice na Benešovsku – fotoreportáž z návštěvy portálu Naše voda si můžete prohlédnout na naší facebookové verzi.

Současná podoba zámku ve Vrchotových Janovicích spolu s původním parkem je zvláštním prostorem s nenápadným, ale silným a osobitým kouzlem. Původně na tomto místě stála kamenná gotická vodní tvrz pánů z Janovic, chráněná vodním příkopem, později renesančně přestavěná pány z Říčan. Ta se v 18. století proměnila v reprezentační sídlo votické větve hrabat z Vrtby. Ty vystřídali Vratislavové z Mitrovic. Poslední velká přestavba celého areálu proběhla v polovině 19. století, kdy získal zámek svou současnou novogotickou, romantickou podobu. V době posledních soukromých majitelů, Nádherných z Borutína, zejména v 1. polovině 20. století, byl zámek uprostřed starého krajinářského parku místem, kde se se svými pozoruhodnými hosty setkávala baronka Sidonie Nádherná.

Během II. světové války bylo v zámku vojenské velitelství a kasárna. Vrchotovy Janovice jako součást vojenského prostoru byly vystěhovány a postupně zde byl zřízen: “výchovný tábor” pro uprchlíky z pracovního nasazení v Německu, “koncentrační tábor” pro lidi, mezi jejichž předky nebo příbuznými byli Židé, a “koncentrační tábor pro politické vězně”, pobočka tábora Flossenbürg. V období těsně po válce se v zámku a parku vystřídala sovětská i československá armáda, v roce 1950 byl vyvlastněn a využíván jako sklad textilu, později pro sbírky Okresního archivu – a postupně pustl. Před zkázou ho na konci 50. let zachránilo Národní muzeum. Nyní je zámek Vrchotovy Janovice – spolu s parkem – jeho součástí již skoro 50 let.

Současná podoba krajinářského parku kolem zámku se vyvíjela déle než 200 let a je výsledkem šťastného setkávání osvícených majitelů – jakými byli např. František Arnošt ml. hrabě z Vrtby, Josef Vratislav, hrabě z Mitrovic či Karel a Sidonie Nádherní z Borutína – s nadanými architekty – jakým byl například Camillo Schneider. Park svou nevelkou plochou (16,5 hektaru) patří k menším zámeckým parkům, díky harmonii, která v něm panuje, kráse, schopnosti zapůsobit, i díky příběhům, které ukrývá, je však jedním z nejvíce obdivovaných parků v Čechách.

V blízkosti se nachází další bývalá vodní tvrz, Červený Hrádek u Sedlčan, opět s krásným zámeckým parkem, avšak s nepřístupným zámeckým objektem. Reportáž z této lokality vám již portál Naše voda zprostředkoval v předchozích dnech. Návštěvu obou lokalit lze spojit v příjemný celodenní výlet.

Naše voda

Podrobnější informace:

http://www.nm.cz/Hlavni-strana/Navstivte-nas/Zamek-Vrchotovy-Janovice.html

 

 

17.5.2013 11.21, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Přehrady a vodní díla

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

NAUČNÁ STEZKA OLŠINANAUČNÁ STEZKA OLŠINA
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Květen 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31