23. 8. 2019

Tipy na vodní výlety – vodní podzemí Starého města v Praze

Na ty, kdo z Křižovnického náměstí sejdou pár schodů do míst, kde kdysi stával první kamenný most v Čechách, čeká nevšední zážitek – plavba z přístaviště ukrytého v unikátním vodním podzemí Starého města po dosud nepoznaných tajemných zákoutích Prahy.

Patentní celodřevěné lodě typu Vodouch, postavené v duchu nejlepší tradice 19. století, na svou trasu vyplouvají po celý rok. V zimě hosty na palubě zahřejí dobová kamna, tzv. lodní bubínek, a svařené víno, v létě osvěží pivo či limonáda. Cestující čeká nejstarší pražský vodočet Bradáč i jedinečné panorama Pražského hradu z těsné blízkosti vodní hladiny. S kapitány doplují až do samého srdce kanálu Čertovka, kde minou majestátně se vyjímající kolo Velkopřevorského mlýna. V rámci ceny lodního lístku pak mají návštěvníci v prostorách Muzea Karlova mostu ojedinělou příležitost prohlédnout si model obou kamenných mostů, podívat se do podzemí Křižovnického kláštera i navštívit věž Juditina mostu.

Po nalodění u Juditina mostu pod Křižovnickým náměstím u Karlova mostu proplujeme kolem Staroměstské mostecké věže Karlovým mostem k Bradáčovi – nejstaršímu pražskému vodočtu. Trasa pokračuje obratem proti proudu Vltavy v místě s unikátním panoramatickým výhledem na Karlův most a mostecké věže, malostranské střechy, Pražský hrad a malostranský horizont od Petřína až po Kramářovu vilu. Proplujeme pod Karlovým mostem proti proudu s detailním pohledem na kamenosochařské značky ze 14. století. Pokračujeme kolem Muzea Bedřicha Smetany do podjezí Staroměstského jezu s výhledem na Smetanovo nábřeží a Národní divadlo a zároveň s unikátním výhledem na Pražský hrad za Karlovým mostem a pobřeží ostrova Kampa se Sovovými mlýny.

Dále proplujeme Karlovým mostem po proudu, otevře se nám pohled na kulisu Pražských Benátek a zajedeme do vodního kanálu Čertovka až po úroveň Velkopřevorského mlýna. Následně proplujeme Mánesův most a otevře se nám pohled na Hanavský pavilon na Letné, Kramářovu vilu, Strakovu akademii, Metronom na Letné a další budovy na Kosárkově a Dvořákově nábřeží. Plavbou proti proudu si uvedená místa prohlédneme z odlišné perspektivy. Znovu mineme Mánesův most a zaplujeme kolem Křižovnického ostrova do vodního tunelu pod Křižovnické náměstí, kde plavbu zakončíme.

Lodě odplouvají každých cca 10 minut, rezervace pro malé skupiny nejsou potřeba. Lodní list je možné zakoupit přímo na pokladně Muzea Karlova mostu, Křižovnické nám. č. 3 (stanice metra Staroměstská, vedle sochy Karla IV. na začátku Karlova mostu), cena za třičtvrtě hodinovou plavbu činí 290 korun, rodinné vstupné pak 500 korun. V ceně každého zakoupeného lodního lístku je zahrnut nápoj Pilsner Urquell nebo česká limonáda ZON, minerální či pramenitá voda, čaj či svařené víno anebo káva a tradiční perník nebo zmrzlina.

Zdroj: www.prazskebenatky.cz, ilustrační foto Naše voda

11.10.2013 13.08, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Vodovody a kanalizace, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

CHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCECHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Srpen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1