19. 2. 2019

Tipy na vodní výlety: Vodní nádrž Němčice a okolí

Jen kousek od mnohem známější vodní nádrže Švihov (nebo také Želivka) se nachází vodní nádrž Němčice, z jejíž hráze je vidět již nefunkční, ale romantický viadukt někdejší železniční tratě. Lokalitu a její okolí navštívil portál Naše voda a nabízí vám tradiční fotoreportáž. Foto – klikni zde!

Nádrž Němčice slouží především k zachycení sedimentů a splavenin ze Sedlického potoka, které by jinak skončily v nádrži Švihov, což je zdroj pitné vody pro Prahu a její okolí. Přehrada Němčice byla postavena v letech 1975 až 1980. Jde o poměrně malou nádrž s hrází vysokou něco přes 12 metrů, po které vede silnice spojující obce Keblov a Bernartice. Z hráze lze pozorovat kamenný železniční viadukt, vzdálený necelých 200 metrů – pozůstatek zrušené železniční tratě z Trhového Štěpánova do Dolních Kralovic. Romanticky působící viadukt (na dokumentárním foto) měl být po zrušení železniční tratě také zničen, a to kvůli natáčení bojové scény do filmu. Nakonec k tomu ale nedošlo a lokalita tak nepřišla o zajímavý a atraktivní architektonický prvek. Viadukt a jeho okolí se nachází v pásmu ochrany vod, a proto je na něj vstup zakázán – chůze po něm ale nebezpečná není, viadukt stále „drží“.

Samotná přehrada patří z rybářského hlediska mezi mimopstruhové revíry, lov v ní je povolen na vybraných lokalitách, ve vodách němčické přehrady se daří dravcům, jako je štika, sumec, candát nebo úhoř. Kdo má štěstí, může některé z těchto ryb spatřit z koruny hráze.

Milovníci vodních sportů nebo pěnivého moku mohou v rámci výletu k nádrži Němčice navštívit nedaleký Kácov, a smočit se na jezu u kácovského pivovaru nebo se v tamní restauraci občerstvit. Další možností je návštěva kácovského zámku, který není zrovna v nejlepším stavu, ale postupně se opravuje a lze si jej v rámci placené prohlídky s průvodcem prohlédnout i zevnitř.

Naše voda, foto a fotoseriál Naše voda – Nina Havlová

14.7.2017 8.15, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Vodlesa

Kalendář Akcí

<< Únor 2019 >>
PÚSČPSN
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 1 2 3

Fotoblog

více >

RYBNÍKY V OBOŘE SLAVICE - CHKO ŽELEZNÁ HORARYBNÍKY V OBOŘE SLAVICE - CHKO ŽELEZNÁ HORA
Foto: Nina Havlová

Video dne

více >