20. 9. 2020

Tipy na vodní výlety: Vodní hrad Švihov

Přestože v naší zemi dodnes existuje několik set původních vodních tvrzí či vodních hradů, je patrně ze všech takových staveb nejvíce známý vodní hrad Švihov. Navštívila jej i redakce portálu Naše voda a připravila z této návštěvy tradiční tip na vodní výlet.

Hrad Švihov nechal vybudovat na konci 15. století královský sudí Půta Švihovský jako nedobytnou pevnost při řece Úhlavě v západočeském Klatovsku, chráněnou na svou dobu jedinečným systémem vodních příkopů, které byly schopné okolí hradu i jeho nádvoří velmi rychle zaplavit vodou a opětovně jí vypustit, aniž by hrad utrpěl jakoukoli újmu. Možná i proto je vodní hrad Švihov nejen nejznámější, ale i nejzachovalejší vodní hrad v Čechách.

K tomu zřejmě přispěla i skutečnost, že se Švihov od sedmnáctého století do konce druhé světové války využíval výhradně jako hospodářské stavení, neboť to jej sice neuchránilo před chátráním, ale zato zcela před pozdějšími přestavbami. Díky tomu je dnes hrad zachovalý tak, jak skutečně vypadal v době svého největšího rozkvětu. Švihov je díky tomu natolik cenný, že byl prohlášen za národní kulturní památku. Dnes je hrad ve správě Národního památkového ústavu a prezentuje se široké veřejnosti prostřednictvím dvou prohlídkových tras.

V roce 2009 byla navíc otevřena „Naučná stezka Švihov a okolí“, která se dělí na krátký vnitřní okruh a dlouhý vnější okruh. Stezka návštěvníkovi přiblíží historický vývoj města a historické i přírodní zajímavosti okolí města. Vnitřní část naučné stezky jej na 10 tabulích seznámí s historií města a švihovského panství a představí místní kulturní památky, vnější okruh naučné stezky provádí návštěvníky blízkým okolím Švihova o seznamuje je s kulturní historií od pravěku po současnost.

Vodní hrad Švihov sloužil v minulosti jako atraktivní kulisa pro známé české filmy, jako Tři oříšky pro popelku, Tři životy a Zbojníci.

Fotoseriál z návštěvy a okolí Švihova si můžete prohlédnout na facebookové verzi našeho portálu. Foto – klikni zde!

Naše voda, foto a fotoseriál: Naše voda – Nina Havlová

25.5.2015 15.58, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

SYSTÉM MALÝCH TŮNĚK A MEZÍSYSTÉM MALÝCH TŮNĚK A MEZÍ
Foto: Vojta Herout

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Září 2020>>
PÚSČPSN
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4