29. 5. 2020

Tipy na vodní výlety: Veselské pískovny

Jednou z mnoha jihočeských lokalit se soustavou rybníků a ideální možností koupání nebo jen procházek podél nich je Veselí nad Lužnicí. Územím vede také naučná stezka Veselské pískovny, kterou se vydala i redakce portálu Naše voda a nabízí vám z ní tradiční fotoreportáž. Foto – klikni zde!

Stezka začíná kousek za Veselí nad Lužnicí, na její začátek lze dojet autem a odstavit jej na parkovišti s kapacitou zhruba 500 parkovacích míst. Na tomto místě je také jedno ze dvou občerstvení, jehož stávající provozovatel se snaží z minulosti poněkud zanedbané zázemí zvelebit a zároveň jej obohatit množstvím kulturních a společenských akcí pod společným názvem „Kulturní léto na pískovně“. Na zhruba dvanáctikilometrovém okruhu naučné stezky (lze ale absolvovat i kratší verzi dlouhou kolem 7 kilometrů) už najdete jen jeden stánek s občerstvením, takže jedinci, kteří se musí při procházkách pravidelně osvěžovat, by si měli vzít zásoby s sebou.

Samotná naučná stezka vede Chráněnou krajinnou oblastí a biosférickou rezervací Třeboňsko, která zahrnuje území o ploše zhruba 240 hektarů mezi městem Veselí nad Lužnicí a obcemi Horusice a Vlkov. Veselské pískovny tvoří pět oddělených štěrkových jezer, které vznikly těžbou štěrkopísku v letech 1952 až 1986. V současné době jsou jezera využívána hlavně místními rybáři a samozřejmě k rekreačnímu koupání, na odlehlejších místech jsou ad-hoc nudistické pláže. Voda filtrovaná pískem je krásně čistá, okolí jezer lemuje les nebo mladé porosty, v nichž sídlí mnoho rozličného ptactva.

Naučná stezka vede minimálně dvěma specifickými lokalitami, na nichž stojí za to se zastavit. První z nich je hned na začátku, u informační tabule číslo 2, kde se nachází uměle udržovaná soustava minimokřadů s množstvím obojživelníků a mokřadního hmyzu. Kdo je na místě ve vhodný čas, může se tu také setkat ve volné přírodě s naší jedinou masožravou rostlinou, rosnatkou okrouhlolistou. Druhým originálním místem (u tabule číslo 7 již v blízkosti obce Vlkov) je jeden z posledních tuzemských písečných přesypů, který je od roku 1954 chráněným územím. Jde o zbytek písečné duny o rozměrech asi 60 × 80 metrů, na kterém roste na písečném podloží množství pískomilných bylin, jako je písečnatka nejmenší, bělolist nejmenší, chmerek vytrvalý, paličkovec šedavý, jetel rolní, prlina rolní či jestřábník chlupáček (a mnohé další), v polích kolem této lokality se lze pokochat početnými porosty chrpy. Cestou po naučné stezce se lze také osvěžit planě rostoucími jablky, malinami nebo ostružinami.

Fotoseriál z lokality najdete na facebookové verzi portálu Naše voda.

Naše voda, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

1.7.2015 6.24, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

NOVÝ MOST PŘES LABENOVÝ MOST PŘES LABE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Květen 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31