19. 10. 2019

Tipy na vodní výlety: Rybníky v okolí bývalého dvora Bransoudov

Obvyklým výletním místem na Humpolecku u obce Rozkoš je zřícenina hradu Orlík s nově vybudovanou rozhlednou, případně naučná stezka, jíž je zřícenina součástí. Portál Naše voda ale prozkoumal nedalekou lokalitu kolem osady Bransoudov, která je lemována třemi rybníky a několika památnými stromy. Foto – klikni zde!

Osada Bransoudov se rozkládá na území někdejší obce a panského dvora, který patřil pod nedaleký Želivský klášter. Vesnice ale zanikla za husitských válek, panský dvůr byl pak od 16. století součástí heráleckého panství. Za panování pánů z Říčan, kteří obývali zmiňovaný nedaleký hrad Orlík, byl ve dvoře postaven pivovar a v roce 1787 byla při dvoře zřízena i ovocná zahrada. Velkostatek Bransoudov patřil až do roku 1945 heráleckým majitelům, poté došlo k rozparcelování dvora a vlastníky se staly dvě rodiny- Satrapova a Kučírkova. V roce 1951 byli oba majitelé přinuceni vstoupit do Jednotného zemědělského družstva v Plačkově a předat družstvu všechen majetek. Budovy velkostatku nedovolil tehdejší Okresní národní výbor v Humpolci opravovat, a tak pomalu chátraly a později došlo k jejich demolici

Dnes je v těchto místech velká chatová oblast, přičemž na stavbu mnohých současných budov byl použit materiál z velkostatku. Nejen to je ale památkou na někdejší hospodářství. V těsné blízkosti se nacházejí tři středně velké rybníky, jejich okolí je poměrně dost zarostlé, ale romantické výhledy na ně jsou na několika místech možné. V jejich blízkosti a částečně v přilehlém lese je roztroušeno několik památných stromů, z nichž zejména dub u rybníku Vopršal vzbuzuje pokoru a úctu. Většina z těchto památných stromů pamatuje přitom někdejší panský dvůr v dobách jeho největší slávy.

Některé zajímavé prvky si lokalita udržuje i v současné době. Letos se například na jednom z tamních polí pěstuje oves hřebílkatý, plodina, kterou v současné době na našich polích prakticky nenajdete.

Naše voda, foto (rybník Vopršal) a fotoseriál Naše voda – Nina Havlová

2.7.2017 8.36, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

RN VRCHNÍ A RYBNÍK OVČÁKRN VRCHNÍ A RYBNÍK OVČÁK
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Květen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2