18. 7. 2019

Tipy na vodní výlety: Rybník Regent u Mariánských Lázní

Dočasně posledním tipem na vodní výlety před sumářem termínů letošních podzimních výlovů rybníků je rybník Regent, jehož návštěvu můžete mimochodem letos právě s výlovem spojit. Regent se bude lovit dva dny, a to 19. a 20. října. Foto – klikni zde!

Regent se nachází v areálu obce Chodová Planá u Mariánských Lázní a je nepochybně nejznámějším rybníkem v regionu. Rybník má velmi dlouhou historii, první napouštění se konalo už v roce 1479. Zakladateli rybníka byli tepelský opad Zikmund a páni z Chodové Plané Christoph a Heinrich Landvistové z Rebersreutu. Je posledním a největším rybníkem soustavy vedoucí přes Mnišský les. Soustavu napájí voda ze Senného potoka. Původně byla tvořena jedenácti rybníky, které vznikly na bažinatém území tvořeném písčitými a hlinitými sedimenty. V posledním století několik rybníků ze soustavy zaniklo a na jejich místě se opět vytvořily mokřady s typickou vlhkomilnou flórou a faunou. Část mokřadů lze spatřit na pravé straně silnice ve směru od Chodové Plané k Mariánským Lázním.

Hladina Regentu zabírá plochu 52 hektarů, průměrná hloubka rybníka je přes jeden metr. Jedná se o chovný rybník, a proto je zde zakázán rybolov a navíc není zdejší voda vhodná ke koupání. Její kvalitu v současné době monitoruje v rámci společného projektu s Plzeňským krajem státní podnik Povodí Vltavy, neboť vody Regentu ovlivňují mimo jiné kvalitu vody v rekreačně hojně využívané nádrži Hracholusky. Pracovníky Povodí také portál Naše voda na místě zastihl.

Návštěvníci rybníku ale mohou na Regentu zastihnout v průběhu roku také zajímavé vodní ptáky, jako je Berneška velká nebo Hohol severní, jehož samci jsou velmi nápadní, mají tmavě zelenou hlavu, černobílou kresbu na zádech a bílou skvrnu pod okem. V ČR nejen pravidelně zimuje a protahuje, ale začal i hnízdit a postupně se jeho hnízdění šíří a zvětšuje se počet párů. Jednou z lokalit je právě Regent.

Naše voda, foto a fotoreportáž Naše voda – Nina Havlová

14.9.2017 18.25, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

ZAHÁJENÍ ÚPRAV ZDYMADLA HOŘÍNZAHÁJENÍ ÚPRAV ZDYMADLA HOŘÍN
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Červenec 2019 >>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4