16. 8. 2018

Tipy na vodní výlety: Rašeliniště u Máchova jezera

Přestože je pojem Máchovo jezero v myslích většiny lidí spojen s koupáním a letní rekreací, jsou z přírodního hlediska mnohem atraktivnější rozsáhlá rašeliniště v blízkosti Máchova jezera, na nichž navíc aktuálně kvetou rozsáhlé plochy vzácné byliny suchopýru. Foto – klikni zde!

I proto se redakce portálu Naše voda vydala k těmto rašeliništím, aby pro zájemce zachytila tento nevšední fenomén a také atmosféru tamních mokřadů. Plnou verzi pořízených fotografií si přitom můžete prohlédnout na facebookové verzi portálu Naše voda. Polohu mokřadů najdete pod pojmem SWAMP, jehož územím vede poměrně dlouhá naučná stezka (asi 15 kilometrů), přičemž centrum SWAMPu tvoří východní a severní zátoka Máchova jezera. SWAMP je Národní přírodní památka s rozlohou 47,23 hektaru, kterou původně založil už „otec vlasti“ Karel IV v roce 1366.

Kdo nechce, nemusí ale celou naučnou stezku absolvovat. Na nejkrásnější místa se lze dostat z okraje obce Břehyně, ze kterého lze dojít polní cestou mezi borovými lesy do jihozápadní části SWAMPu. Oproti minulým letům je přístup do něj usnadněn nově vybudovaným povalovým chodníkem, za kterým zahneme mírně vlevo pěšinkou vedoucí jen několik metrů od rašelinišť. Ta je lemována četnými výhledy na jezírka, ostrůvky a mokřady poseté v současné době kvetoucím suchopýrem, což je pohled velmi sugestivní a v našich končinách vzácný. Celá trasa, kterou se ale musíme vrátit zase zpět, je dlouhá zhruba 2 kilometry, procházka k mokřadům tak obnáší ujít přibližně 4 kilometry, což zvládne i netrénovaný chodec. Ve specifickém biotopu se lze setkat i s dalšími vzácnými druhy flóry i fauny. Z rostlin zde můžeme spatřit kriticky ohroženou hrotnosemenku bílou, ohroženou masožravou květinu rosnatku okrouhlolistou, klikvu bahenní, leknín bělostný, hlízovec Loeselův nebo keř rojovník bahenní, žijí zde ale také chráněné druhy ptáků – bukač velký, moták pochop, bekasina otavní, ledňáček říční a kdo má štěstí, může prý zahlédnout i jeřába popelavého. Samozřejmostí je také celá řada obojživelníků, žije zde i slepýš nebo zmije obecná.

Území SWAMPu spolu s nedalekými vodními plochami (Břehyňský rybník, Hradčanské rybníky, Novozámecký rybník či Heřmanický rybník) a okolními lesy bylo kvůli ochraně ptactva v roce 2004 zařazeno do chráněné lokality s názvem Ptačí oblast Českolipsko – Dokesné pískovce a mokřady, v rámci evropské soustavy Natura 2 000.

Naše voda, foto, fotoreportáž a videoreportáž Naše voda – Nina Havlová

14.5.2018 15.42, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině

Aktuality

Kalendář

<< Srpen 2018 >>
PÚSČPSN
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Fotoblog

více >

Přírodní rameno Dyje v lednickém areáluPřírodní rameno Dyje v lednickém areálu
Autor: Nina Havlová

Video dne

více >