24. 8. 2019

Tipy na vodní výlety: Pískovna Malvíny

Rozsáhlý areál pískovny Malvíny s řadou ostrůvků, množstvím vodních ptáků a romantických zákoutí je optimálním prostředím na procházku pro všechny, kteří zavítají do okolí Čelákovic. Učinila tak i redakce portálu Naše voda a připravila z ní tradiční fotoreportáž. Foto – klikni zde!

Většina veřejně dostupných informací hovoří o této lokalitě jako o oblíbené destinaci vhodné na koupání. Je ale nutné upozornit na skutečnost, že značná část pískovny patří mezi vyhrazené soukromé rybářské revíry, takže návštěvník se co chvíli setká s výstražnými tabulemi upozorňující na zákaz koupání a zákaz vstupu téměř kamkoli. Projít se kolem pískovny ale samozřejmě dá, ke koupání je však možné využít jen část pískovny na straně u řeky Labe. Má to svou logiku, poplatky za rybaření nejsou malé, pohybují se od 1000.- korun  za den až po několik tisíc korun za týden, a je zřejmé, že rybáři si chtějí za tyto peníze užít bez přítomnosti veřejnosti. Pískovna je navíc pravidelně zarybňována, chytit tu lze mimo jiné kapra, sumce, candáta, štiku, okouna, amura, lína, úhoře nebo jesetera. Letošní sezóna začala již na konci února.

I bez koupání jde přitom o jedinečnou lokalitu. Některé ze zmiňovaných ostrůvků jsou osídleny množstvím vodních ptáků, zejména racků, na hladině pískovny ale spatří pozorný návštěvník řadu dalších ptáků, včetně poměrně vzácné potápky roháče. Je to nepochybně dáno i velmi čistou vodou, která je filtrována místní čistírnou odpadních vod, která mimo jiné také na druhou stranu některé vodní ptáky láká.

Pískovna Malvíny se nachází v katastrálním území Lázně Toušeň nedaleko (asi 3 kilometry) od Brandýsa nad Labem.

Rozsáhlou fotoreportáž najdete v průběhu dneška na facebookové verzi portálu Naše voda

Naše voda, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

 

20.4.2015 8.56, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

CHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCECHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Srpen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1