18. 10. 2018

Tipy na vodní výlety: Naučná stezka Malý Blaník – Podlesí

Zřícenina kaple na Malém Blaníku a především Býkovické rybníky tvoří hlavní atrakce Naučné stezky Malý Blaník – Podlesí, které stojí za to vidět. Do lokality se vypravila i redakce portálu Naše voda a pro zájemce o návštěvu připravila tradiční fotoreportáž. Foto – klikni zde!

Nutno podotknout, že mnohem více lidí vyráží z parkoviště kousek od obce Louňovice pod Blaníkem na „konkurenční“ Velký Blaník, podle nás je ale Malý Blaník atraktivnější. Už jenom zmiňovaná zřícenina kaple těsně pod vrcholem Malého Blaníku působí mnohem více romanticky, než rozhledna na Velkém Blaníku. Mokřadní louky v okolí Býkovických rybníků a především větší z obou rybníků pak představují originální biotopy s množstvím na vodě závislých organismů – málokde jsou například vidět tak rozsáhlé porosty divokých žlutých kosatců (Iris) jako v této lokalitě, stejně tak jako bohatá flóra téměř zarůstající hladinu menšího z rybníků. Na něj narazíme poté, co přejdeme sypanou hráz hlavního Býkovického rybníka s klasickými duby, které tvořily v minulosti nezbytný kolorit právě takových hrází. Příjemným zpestřením může být po cestě také sběr hub, včetně již rostoucích hřibů nebo v současné době ještě rostoucích, i když nepříliš sbíraných, čirůvek májovek. V blízkosti výchozího (i příchozího) parkoviště lze navíc pozorovat práci včel a kdo má štěstí, narazí i na místního včelaře, což se podařilo i nám.

Jediným problémem je cesta po louce po břehu velkého Býkovického rybníka, která je ohrazena způsobem neumožňujícím chůzi v bezprostřední blízkosti jeho břehů. Naopak hospůdka v Louňovickém zámečku, kde je také (v prvním patře) informační středisko a archeologická expozice, a kde se lze po mírně obtížnější trase naučné stezky občerstvit a nabrat nové síly, oplývá příjemnou obsluhou, lokálním Kácovským pivem a tradiční českou kuchyní.

Naše voda, foto a fotoseriál Naše voda – Nina Havlová (výhled na Malý Blaník přes Býkovický rybník)

7.6.2016 6.01, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Kalendář

<< Říjen 2018 >>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Fotoblog

více >

KŘEST KNÍŽKYKŘEST KNÍŽKY
Autor: Nina Havlová

Video dne

více >