15. 11. 2018

Tipy na vodní výlety: Mlýnská dolina v Rožnově pod Radhoštěm

O životě na Valašsku v dobách minulých se můžete ledacos dozvědět ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Kromě expozic Valašské městečko a Valašská dědina zde lze shlédnout také nejmladší část skanzenu – Mlýnskou dolinu.

Ta byla otevřena v roce 1982 a jsou v ní soustředěny dodneška funkční stavby především na vodní pohon. Návštěvníci zde uvidí například valchu, vodní mlýn a pilu, které jsou situovány tak, aby co nejvěrněji napodobily skutečnost z první poloviny 19. století v nedalekých Velkých Karlovicích. Ve mlýně je kromě zařízení na mletí obilí představeno také soukromí mlynářovy rodiny a podíváme se, jak se žilo ve mlýně před více než sto padesáti lety. V objektu valchy se zpracovávala látka na sukno za pomoci vody a dřevěných kladiv. Pila má vodní kola dvě a kvůli slabému vodnímu pohonu jen jeden pilní lis. Díky tomu dostala přezdívku „valašská jednoška“. Součástí pily je i malá dílna, kde se opravovaly pily anebo vyráběly náhradní dřevěné díly pro mlýn a pilu.

V areálu Mlýnské doliny se nachází i kopie hamru z Ostravice se třemi vodními koly. Vyráběli se zde pluhy, osy ke kolům a další nářadí. V kovárně hamru najdou návštěvníci ještě i dnes mistra kováře. Další kovárna je kopií dosud stojícího objektu z Horní Lidče a ukazuje, v jakém prostředí pracovali venkovští kováři ve druhé polovině 19.století. V lisovně oleje se seznámíte s výrobou oleje a ve vozovně z Horní Ostravice, která dříve sloužila jako provozní stavba lesnímu a pilařskému hospodářství bývalého územního správního celku Těšínské komory je dnes instalována expozice „Dopravní prostředky na Valašsku“. Mezi vystavenými exponáty najdete hasičskou stříkačku, formanský vůz či nejrůznější vozy od dvoukoláků po žebřiňák. Atmosféru Mlýnské doliny dále dokreslují zvonička a dobový obytný dům.

Naše voda – Magdalena Machová, foto: archív Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm

28.8.2013 9.29, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Kalendář Akcí

<< Listopad 2018 >>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2

Fotoblog

více >

VÝLOV RYBNÍKA ZRCADLO, KOPIDLNOVÝLOV RYBNÍKA ZRCADLO, KOPIDLNO
Autor: Nina Havlová

Video dne

více >