17. 2. 2019

Tipy na vodní výlety: Lásenické rybníky

Ti z vás, kteří se chystají na některý z podzimních výlovů jihočeských rybníků, si mohou nevšední podívanou zpestřit také návštěvou míst, kde se sice rybníky neloví, ale i tak je v nich atmosféra kouzelná. Udělala to i redakce portálu Naše voda, fotoreportáž je tradičně na facebooku.  Klikni zde.

Redakce přitom navštívila lokalitu vzdálenou asi 20 kilometrů od rybníku Rožmberk, kterou lze najít pod názvem „Přírodní park Homolka – Vojířov“ v blízkosti Jindřichova Hradce. Jeho součástí jsou i Lásenické rybníky, z nichž pochází fotografické záběry. Ty jsou, jak naznačují i některé ze záběrů, domovem četných vodních ptáků, v parku se však vyskytují i suchozemští chránění ptáci, jako je výr velký, sýc rousný nebo kulíšek nejmenší.

Lokalita je poměrně dobře ukryta před turistickým ruchem, k uvedeným rybníkům se navíc lze dostat jen po louce a před zraky návštěvníků se objeví až za clonou místních lesních porostů. Také přístup zejména přímo k většímu z rybníků není normálně možný, je totiž od přírodní hráze oddělen drobným vodním tokem. I tak ale pohled z hráze na romantické vodní plochy stojí.

Přírodní park Homolka – Vojířov neexistuje dlouho – oficiálně byl ustaven vyhláškou Okresního úřadu v Jindřichově Hradci v roce 1994. Rozprostírá se mezi CHKO Třeboňsko a přírodním parkem Česká Kanada na rozhraní dvou odlišných geomorfologických celků – Třeboňské pánve a Javořické vrchoviny. Jednotlivé části parku jsou proto velmi rozdílné – v západní části jsou to rybníky, v jižní části rašeliniště, ostatní území je převážně pokryto lesem. Jádrem přírodního parku je Novobystřická vrchovina s protáhlým žulovým hřbetem Homolky a Bublavé skály.

Naše voda, foto lokality: Naše voda – Nina Havlová

15.10.2014 5.20, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Vodlesa

Kalendář Akcí

<< Únor 2019 >>
PÚSČPSN
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 1 2 3

Fotoblog

více >

RYBNÍKY V OBOŘE SLAVICE - CHKO ŽELEZNÁ HORARYBNÍKY V OBOŘE SLAVICE - CHKO ŽELEZNÁ HORA
Foto: Nina Havlová

Video dne

více >