25. 8. 2019

Tipy na vodní výlety: Hora Milešovka

Přestože výstup na nejvyšší horu Českého středohoří – 837 metrů vysokou Milešovku, na první pohled jako výlet spojený s vodou nevypadá, není to tak úplně pravda. Její svah a okolí je totiž poseto obnovenými nebo uměle vytvořenými mokřady a tůněmi.

Tyto drobné vodní plochy buduje především ekologicky hospodařící soukromý zemědělec Daniel Pitek, který byl také tento týden hostitelem a průvodcem účastníků semináře „Udržování vody v krajině“. Do současné doby vybudoval na svazích Milešovky, především na loukách ve spodní části svahu cestou od od obce Bílka, celkem 36 mokřadů a tůní, z nich největší má plochu 500 čtverečních metrů.

Základním turistickým lákadlem je nicméně samotný vrchol hory, je ale třeba vědět, že je to výstup pro fyzicky zdatnější jedince. Výsledek ale stojí za to – z vrcholu Milešovky se otevírají překrásné pohledy na krajinu Českého středohoří, za příznivého počasí je viditelnost desítky kilometrů. Redakce portálu Naše voda měla to štěstí, že jí počasí přálo, a mohla tak vzniknout fotoreportáž, kterou si můžete tradičně prohlédnout na facebookové verzi našeho portálu. Foto – klikni zde!

Milešovka samotná má celou řadou „nej“. Je například považována na horu s nejdrsnějším počasím v Čechách, a také za největrnější horu – bezvětří je tam pouhých osm dní v roce. Na vrcholu Milešovky byla také zřízena jedna z prvních horských restaurací, dobou zprávou je, že funguje i v současné době. Další atrakcí vrcholu Milešovky je meteorologické pracoviště Ústavu fyziky a atmosféry Akademie věd ČR, kde se mohou návštěvníci seznámit s prací meteorologů a poslechnout si odborný výklad. Mimochodem – toto pracoviště je jediné v ČR, které posílá zjištěná data do mezinárodního informačního meteorologického systému.

Naše voda, foto a fotoseriál: Naše voda – Nina Havlová

29.4.2016 8.12, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

CHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCECHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Červen 2019 >>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30