5. 6. 2020

Tipy na vodní výlety: Dyje v zámeckém parku Lednice

Zámek Lednice na jižní Moravě patří včetně svého parku k nejnavštěvovanějším lokalitám v celé naší zemi. Ne každý ale stihne prozkoumat všechny části toku Dyje, který je součástí celého lednického komplexu. Portál Naše voda se proto soustředil právě na Dyji. Foto – klikni zde!

Fotoreportáž i vidoreportáž z okruhu, který naše redakce absolvovala, si můžete prohlédnout na facebookové verzi portálu Naše voda. Uvedený okruh, který se skládá ze projížďky lodí nejprve po uměle prokopaném korytu řeky od zámku k minaretu, následně z další projížďky starým korytem Dyje od minaretu k Janovu hradu a návratu koňským povozem od Janova hradu zpět k zámku, lze absolvovat oběma směry. Celkově jde o veskrze romantickou, avšak finančně poněkud nákladnější akci – první projížďka lodí vyjde jedince na 130 korun, druhá na 160 a návrat koňmo na 100 korun na osobu.

Především plavba po meandrech Staré Dyje (od minaretu k Janovu hradu) ale stojí za to. Na trase, kterou lemují téměř nedotčené lužní lesy, lze spatřit množství zajímavých vodních rostlin, jako třeba stulík žlutý, pestrobarevného hmyzu, zejména různých vážek, motýlic či šídel a vodních ptáků, včetně volavek, čápů nebo ledňáčků. Scenérie místy připomínají prehistorické pralesy, z vody ční kmeny starých stromů, rybáři tu místy loví velké trofejní ryby. Koryto Staré Dyje je ovšem od samotného zámku trochu stranou, například cesta koňským povozem trvá zhruba 25 minut. Pěší procházka k minaretu, odkud lze na trasu také vyplout, se dá stihnout tak za tři čtvrtě hodinky, samotná plavba pak trvá asi 40 minut.

K minaretu lze, jak již bylo řečeno, dojet lodí, ale také pocházkou kolem Zámeckého rybníku. Na něm je zbudováno celkem 15 umělých ostrovů, které obývají kolonie rozličného, zejména ale vodního ptactva. Sám minaret je také zajímavá stavba – jejím autorem je architekt Josef Hardtmuth a pokud někomu uvedené příjmení připomíná druhdy nejznámější značku tužek, má pravdu – Hardtmuth tužku skutečně vymyslel. Lednický minaret je zároveň nejstarší dochovanou rozhlednou na českém území a se svou výškou 62 metry je nejvyšším minaretem na světě mimo islámské země.

Naše voda, foto, fotoseriál a video Naše voda – Nina Havlová

17.7.2015 12.58, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

VN JEŽKOVECVN JEŽKOVEC
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Červen 2020>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5