20. 9. 2019

Tipy na ledové výlety: Brtnické ledopády

Jestliže chcete mít pocit, že jste se ocitli v pohádce, udělejte si v zimě výlet do Českosaského Švýcarska. Potěšit se totiž můžete pohledem na známé Brtnické ledopády. Podmínkou je však správné počasí, tedy sníh a mráz.

Ten musí být trvalý a zároveň pozvolný, aby voda mohla odtát a ze zbytku se vytvořit právě ony ledopády, nejde tedy o zmrzlé vodopády. Netvoří se proto každým rokem. Vznikají na pískovcových skalách a jsou specialitou Českosaského Švýcarska. Voda totiž běžně do pískovce vsákne, po zdejším druhu pískovce však stéká.

Jak se k ledopádům dostanete? Z obce Brtníky se vydáte po zelené turistické značce, na výběr máte z více tras, kratších i delších. Výchozím bodem se může stát také Krásná Lípa. A jaké ledopády uvidíte? Tak například ledopád jménem Opona, Betlém, Varhany a Velký sloup. Názvy získaly podle svých tvarů, kdy v nich rozeznáte varhanní píšťaly, sloup je skutečně masivním sloupem a  Betlém jakoby byl vytvořen figurami, které známe z betlémů v kostelích. Ledopády jsou barevné a každým rokem mají jinou barvu dle písečných příměsí ve vodě.  Nejsou však jedinou zajímavostí této oblasti. Dech se Vám bude tajit i v Jeskyni víl.

Ta je tvořena pískovcovým skalním převisem a podzemními prostory, kde se v zimě můžete pokochat skvostnou podívanou. Ze stropu i dna jeskyně totiž vyrůstají různě velké rampouchy, ledové záclony či další zajímavé útvary. Prostor si však musíte nasvítit sami. Kromě baterky krásně prostor vynikne i osvícený světlem svíček. Budete touto scénou naprosto fascinováni. Tuto pohádkovou jeskyni najdete ve stráni na pravém břehu řeky Křinice, zhruba 2 km od Kyjova ve stejnojmenném údolí.  Na levém břehu pak můžete navštívit další jeskyni, zvanou Vinný sklep. Název prý získala podle tvaru krápníků, které se v zimě v jeskyni tvoří a připomínají vinné láhve.

Naše voda – Magdalena Machová, foto NP České Švýcarsko – Václav Sojka

2.1.2014 12.47, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

LÁZNĚ KYSELKALÁZNĚ KYSELKA
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Září 2019 >>
PÚSČPSN
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6