9. 7. 2020

Tipy na dovolenou: Rekreační středisko VLS Olšina

Jedním z nejvíce vytížených rekreačních středisek v oblasti Šumavy je především v letním období středisko Vojenských lesů a statků (VLS) Olšina u břehu nejvýše položeného velkého chovného rybníku v ČR ve vojenském újezdu Boletice.

Umístění v uvedeném újezdu skýtá přitom možnost poznávat téměř nedotčenou šumavskou přírodu, i když je do řady lokalit vstup omezen. To platí i pro pramen řeky Blanice, který měla možnost navštívit redakce portálu Naše voda v doprovodu hlavního inženýra divize VLS Horní Planá Jiřího Flíčka v den výlovu Dolanského rybníku, z něhož jsme vám v minulých dnech nabídli fotoreportáž. I proto vám lokalitu pramene přibližujeme ve fotoreportáži k tomuto článku, kterou tradičně najdete na facebookové verzi našeho portálu a která také přibližuje podzim v újezdu Boletice a nedostupná a ani nenavštěvovaná místa v něm. Foto – klikni zde!

Řeka Blanice pramení pod horou Goldberg, což je jedno z vysvětlení, proč se jí také říká zlatá řeka. Druhým vysvětlením je skutečnost, že Blanice byla v minulosti řekou zlatonosnou. Dnes je ale veškeré zlato vytěženo, takže se o jakoukoli těžbu nemá smysl pokoušet. Kromě toho vyvěrá pramen Blanice v území poměrně rozsáhlých mokřadů, které provázejí i první kilometry toku této řeky. A navíc je přístup k prameni, jak již bylo řečeno, zakázán.

Samotné rekreační středisko Olšina ale přístupné pochopitelně je a představuje zařízení především pro milovníky klidu nebo pro rybáře. V Olšině je sice rybolov zakázán, pár desítek metrů od střediska je ale rybářům k dispozici menší rybník, který je pravidelně zarybňován a k rybolovu pro zájemce přímo určen. Nedaleko střediska je také nově zrekonstruovaná Rybářská bašta s řadou atraktivních expozic týkající se zpracování dříví nebo právě rybářství, připravuje se také expozice včelařství. Bašta je v době od června do září otevřena pro veřejnost v době od 8.30 do 15.00 hodin, vstup do ní je zdarma.

Areál rekreačního střediska poskytuje několik typů ubytování – hotel pro náročnější hosty, kteří mají rádi komfort, chatky pro rodinné dovolené nebo samostatné velké chaty určené pro více osob vhodné pro početné uzavřené společnosti. Zájemci najdou v nabídce i typickou turistickou ubytovnu. Ta může posloužit jako základna i pro organizované akce, jako jsou dětské tábory či sportovní soustředění. Celková kapacita rekreačního zařízení Olšina je 160 lůžek. V areálu nechybí kurty na tenis s umělým povrchem, minigolf, dětské hřiště, půjčovna kol a sportovních potřeb, venkovní posezení, ohniště i udírna. Rozlehlý areál na rovném travnatém pozemku nabízí i řadu dalších možností. S rybníkem Olšina je areál propojen malou písčitou pláží, k projížďkám po vodě slouží půjčovna loděk.

Rekreační středisko VLS Olšina je také optimální výchozí lokalitou pro cyklovýlety i pěší turistiku. Pro cyklisty lze doporučit mimo jiní okruh na Knížecí stolec dlouhý 14 kilometrů překonávající výškový rozdíl 400 metrů. Pokud jej ale někdo zdolá, bude odměněn vyhlídkou, která údajně nemá na celém Českokrumlovsku konkurenci – uvidíte totiž celé šumavské pohraničí a za dobré viditelnosti dokonce i vzdálené Alpy. Trasa na Knížecí stolec je nicméně veřejnosti otevřena pouze o víkendech a svátcích a i na ní platí přísné pravidlo držet se značené trasy vedoucí územím, kde probíhá výcvik vojsk.

Zdatnějším pěším turistům lze zase doporučit trasu okolo 1221 metrů vysokého vrcholu Špičáku u Horní Plané, která je cestou výhledů do krajiny v okolí Lipna. Proto ji také VLS  osadily lavičkami v místech nejhezčích výhledů do okolí. Modře značená turistická trasa vede po trase Maňávka – Stará Huť – Liščí kámen – Vlčí kámen – Kapradinec – Maňávka. Na východní straně trasy se nacházejí lavičky s rozsáhlým výhledem na louky, lesy a Lipenskou přehradu, z toho dvě u kapličky na místě bývalé sklářské osady Stará Huť. Sedmá lavička nabízí odpočinek poblíž Liščího kamene a poslední dvě se nachází u lovecké chaty Špičák. Celá turistická trasa vede převážně smrkovými lesními porosty po zpevněných komunikacích, místy však s dosti náročným stoupáním. I v tomto případě je možné vydat se na tuto vycházku pouze o víkendech.

Jako tip na letní dovolenou se zdá být v současné době taková informace poněkud předčasná. Podle údajů redakce portálu Naše voda je ale na jaře, případně bezprostředně před zamýšlenou letní dovolenou na rezervaci některé z možností ubytování obvykle pozdě. Proto vám tuto možnost představujeme již nyní.

Naše voda, ilustrační foto a fotoseriál: Naše voda – Nina Havlová

5.11.2015 10.19, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

RAŠELINIŠTĚ PERNINKRAŠELINIŠTĚ PERNINK
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Červenec 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2