25. 5. 2019

Teplé počasí u výlovů přidělává rybářům starosti

Čas podzimních výlovů je v plném proudu, ale pro rybáře jsou velice nepříjemné vysoké teploty,které panují již nejméně dva týdny. Informuje o tom Jindřichohradecký deník.

Například pracovníci Rybářství Třeboň podle předsedy představenstva Josefa Malechy mění termíny výlovů u některých rybníků. „Již od poloviny října některé výlovy posouváme a termíny přizpůsobujeme aktuální situaci a technickým možnostem,“ zmínil Josef Malecha s tím, že ale rozhodně datum výlovu známého rybníka Svět v Třeboni se měnit nebude a rybáři zde budou zatahovat sítě od 18. do 21. listopadu. Naopak rybník Krčín by měl přijít oproti původnímu plánu na řadu až po 20. listopadu. Podle výrobního ředitele Rybářství Kardašova Řečice Ladislava Štercla současné teplo není pro výlovy ideální a přáním jsou alespoň ranní mrazíky. „S přesuny termínů jsme začali již před dvěma týdny. Lovení je především časově náročnější. Trvá více dní, protože nemůžeme při zátahu více koncentrovat ryby. Také musíme dávat velký pozor při manipulaci s nimi,“ zdůraznil Ladislav Štercl.

Zdůraznil, že nyní se musejí vypořádávat ještě s daleko větším problémem, a to s nálety obrovských hejn kormoránů na rybníky. Tito ptáci, z nichž každý denně zkonzumuje okolo půl kilogramu živých ryb, dokáží doslova zdecimovat rybí obsádku.

„Denně musíme vyčlenit z výlovů asi pět lidí, kteří hlídají rybníky před kormorány. Nalétávají hejna o 150 kusech. Na jejich plašení zabírá pouze plošný odstřel, ale je to velice náročné. Kormorán je chytrý pták a zase se vrací. Naši lidé odjedou a třeba zemědělci nám znovu volají, že se na rybníku hejno usadilo. Veškerá hodnota našeho celoročního úsilí tak přichází vniveč,“ popisuje Ladislav Štercl. Podle jeho slov je situace nejhorší za poslední tři roky a tentokrát vlny kormoránů přicházejí již od 10. září.

Zdroj: Jindřichohradecký deník, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

5.11.2014 8.16, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Rybářství a rybníkářství, Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

REVITALIZACE TICHÉ ŘÍČKYREVITALIZACE TICHÉ ŘÍČKY
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Květen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2