19. 9. 2020

5.8.2019 9.04, Rubrika: Vodovody a kanalizace

Tendr na provozování olomouckých vodovodů Veolii nezvýhodňuje

Podle Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže je koncesní řízení, ze kterého má vzejít provozovatel vodohospodářské infrastruktury na Olomoucku, nastaveno podle zákona. Informovala o tom olomoucká mutace serveru idnes.cz.

Tendr v předpokládané hodnotě 1,2 miliardy korun letos v březnu vypsala Vodohospodářská společnost Olomouc. Podnět podal k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) opoziční zastupitel Marek Zelenka začátkem června. Podle něj je koncesní řízení nastaveno ve prospěch velkých firem a jde na ruku současnému provozovateli Moravské vodárenské z francouzského koncernu Veolia. „Úřad pro ochranu hospodářské soutěže uvedený podnět prošetřil, a to s ohledem na namítaný údajný střet zájmů a zvýhodnění dosavadního dodavatele a údajně nepřiměřené a diskriminační požadavky na prokázání technické kvalifikace,“ uvedl pro MF DNES mluvčí úřadu Martin Švanda. „Šetření, jehož součástí bylo i dotazování mezi subjekty působícími na relevantním trhu, neodhalilo žádné důvody, na jejichž základě by bylo možno zahájit správní řízení,“ dodal.

Podle zastupitele Zelenky však sdělení ÚOHS pouze znamená, že Vodohospodářská společnost Olomouc (VHS) neporušila zákon, když omezila soutěž pro tak úzký okruh firem. „Fakt, že ÚOHS nezahájí správní řízení, ještě neznamená, že by zadavatel dělal vše, jak má, v souladu s dobrou praxí a že usiluje o nejlepší poměr ceny a kvality. Znamená to pouze, že momentálně dle úřadu zadavatel nepřesáhl zákonnou mez,“ komentoval Zelenka rozhodnutí úřadu. Ředitel VHS Olomouc Ivan Kosatík již dříve pro MF DNES odmítl, že by v tendru někoho zvýhodňovali.  Koncesní řízení podle něj dál pokračuje. „Nám šetření úřadu celý proces nezkomplikovalo ani nezastavilo. Byla jen jakási práce navíc. Teď je to tak, že všechny čtyři přihlášené firmy splnily kvalifikace a pokračují. V září podají cenové nabídky,“ popsal Kosatík další postup.

Zdroj: https://www.idnes.cz/olomouc/zpravy/olomouc-vodovody-vyberove-rizeni-veolia-moravska-vodarenskakontrola-antimonopolni-urad.A190802_492988_olomouc-zpravy_stk, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

 

5.8.2019 9.04, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace, Statistiky a kauzy

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

SYSTÉM MALÝCH TŮNĚK A MEZÍSYSTÉM MALÝCH TŮNĚK A MEZÍ
Foto: Vojta Herout

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Září 2020>>
PÚSČPSN
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4