22. 8. 2019

Tchaj-wan trápí vlna sucha, úřady omezují dodávky vody

Nejhorší vlna sucha za poslední desítky let přiměla tchajwanské úřady přijmout razantní opatření omezující spotřebu vody na ostrově. V některých městech na severu budou dodávky vody na dva dny v týdnu zcela přerušeny. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC News, podle nějž se omezení celkově dotknou více než milionu domácností.

Nedostatek vody způsobilo malé množství srážek v posledních měsících, kvůli kterému se výrazně snížila hladina nádrží. Podle BBC je na vině ale také potrubí, které je na řadě míst děravé, nánosy nahromaděné v nádržích a plýtvání.

Tchajwanská vláda již koncem minulého měsíce varovala, že podle předpovědi počasí budou sucha nadále pokračovat. “Situace v oblasti dodávek vody je kritická, protože Tchaj-wan zažil na podzim a v zimě nejméně dešťových srážek od roku 1947,” uvedlo ministerstvo hospodářství. “Monzunové deště se opozdí nebo nepřijdou vůbec… Vyzýváme veřejnost, aby během tohoto složitého období spolupracovala,” dodalo ministerstvo.

Omezení se nedotknou metropole Tchaj-peje, ale budou platit v jejím okolí, takzvané Nové Tchaj-peji, jakož i v sousedním městě Tchao-jüan a v okrese Sin-ču. Všechny zmíněné oblasti se nacházejí na severu ostrova.

Obyvatele postižených regionů úřady vyzvaly, aby si před plánovanou odstávkou vždy předem přichystali zásoby vody na vaření, mytí a splachování toalet. Opatření se dotknou i 1400 průmyslových podniků, včetně výrobců chemikálií a elektronických součástek.

Podle médií je stávající krize důrazným varováním pro Tchaj-wan, kde cena pitné vody patří k nejnižším na světě, což vede k rozsáhlému plýtvání. K tomu se přidávají problémy s potrubím, jež jsou na ostrově desítky let stará a jejichž průsaky způsobí promrhání stamilionů tun vody ročně. Nánosy v nádržích zase brání vytvoření větších zásob v období srážek.

Úřady, které jsou obviňovány z dlouholeté nečinnosti, nyní přicházejí s prvními iniciativami na podporu šetření vodou. K nim se řadí například slevy v případě malé spotřeby vody či finanční podpora instalace vodovodních kohoutků a toalet, které šetří vodou, píše server BBC News.

Zdroj: ČTK

9.4.2015 4.46, Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině, Vodovody a kanalizace

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

CHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCECHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Srpen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1