21.3.2017 14.25, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla
Také veletrh NATUR EXPO BRNO bude příspěvkem ke Světovému dni vody
Od 11. do 14. května 2017 se na brněnském výstavišti uskuteční Veletrh udržitelného života v krajině NATUR EXPO BRNO. Jak dnes uvedli organizátoři veletrhu, i tato akce je příspěvkem ke Světovému dni vody třemi, a to třemi desítkami zásad pro její zadržení v půdě a lepší hospodaření.
Veletrh NATUR EXPO BRNO se koná souběžně s Mezinárodním veletrhem pro živočišnou výrobu ANIMAL TECH, Národní výstavou hospodářských zvířat a Národní výstavou myslivosti. NATUR EXPO BRNO reaguje na aktuální situaci související s klimatickou změnou, oteplováním atmosféry a vysycháním české krajiny.
První ročník veletrhu se zaměřuje na zadržení vody v půdě. Cílem letošního ročníku veletrhu NATUR EXPO BRNO je kromě setkání odborníků a komerčních subjektů také odstartovat osvětovou kampaň za větší informovanost veřejnosti o situaci s vodou v České republice, změnit pohled a jinak přistoupit ke skutečnostem, které se nacházejí okolo nás všech a které mohou pomoci vodu zadržet, mohou usnadnit její průnik do podzemních zásob a mohou naplnit zdroje, odkud berou pro své využití vodu lidé. Cílem veletrhu je také rozšíření diskuze o této problematice z akademických a výzkumných pracovišť k široké veřejnosti. Proto tým veletrhu NATUR EXPO BRNO společně s praktiky a odborníky z Mendelovy univerzity v Brně a z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR zformuloval tři desítky zásad pro zadržení vody v půdě a pro lepší hospodaření s ní. Symbolicky je zveřejňuje ke Světovému dni vody, který už přes 20 let slavíme 22. března. Tyto zásady vycházejí z následujících faktů:
- Česká republika je „střechou Evropy“, což prakticky znamená, že do ní žádná voda nepřitéká, zato všechna odtéká. Jsme proto zcela závislí na srážkové vodě.
- Nejúčinnějším způsobem uchování srážkové vody je její zadržení v půdě. Vodohospodáři budoucnosti se proto stanou ti, kteří na půdě hospodaří (zemědělci, lesníci), a ti, kteří obhospodařují zastavěná území.
- Mnoho věcí okolo nás, které zadržování vody v půdě nepodporují, lze jednoduše změnit tak, aby vody v půdě bylo více. Zatím si je ale neuvědomujeme. Při jejich uvědomění a troše úsilí každého z nás se může situace výrazně zlepšit.
Věříme, že tři desítky zásad pro zadržení vody v půdě a lepší hospodaření s vodou budou pro nás všechny inspirací a podnětem k tomu, abychom o vodě, hospodaření na půdě, zpevněných plochách nebo zasakovacích místech začali přemýšlet jinak. Veletrh NATUR EXPO BRNO pak přinese další podněty ve formě praktických a vyzkoušených řešení a pomůže ukázat veřejnosti správné nakládání se srážkovou vodou jako základním zdrojem pro život v české a moravské krajině.
Naše voda, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová
21.3.2017 14.25, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní dílaAktuality

K jezeru Milada bude z Ústí o letních prázdninách opět jezdit linka zdarma
Akt. 21.4.2025 15.03Rubrika: Čistota vody a rekreace

VAK Náchod zvedl zisk o 14 procent na 17,4 mil. Kč, hodlá je investovat
Akt. 21.4.2025 14.05Rubrika: Vodovody a kanalizace