10. 7. 2020

Také stavba přehrady Vlachovice se odkládá

Přestože obce kolem Vlachovic dlouhodobě trápí nedostatek vody a pomoc měla přinést plánovaná obří za dvě miliardy korun, ministerstvo zemědělství její stavbu zatím neschválilo. Připomíná to zlínská mutace deníku Mladá fronta DNES.

O přehradě mluví vodohospodáři už půl století. Do reálné fáze se ale vodní nádrž u obce Vlachovice, která má být největší ve Zlínském kraji, zatím nedostala. A nepomohlo jí ani nedávné projednávání na ministerstvu zemědělství. Stále prý chybí potřebné podklady. „Ministr chce učinit rozhodnutí až na základě kompletních, odborně doložených informací,“ vysvětlila mluvčí Markéta Ježková.

Podrobné specializované studie budou podle ní hotové nejdříve za dva roky. Nejistota kolem stavby přehrady je tak zase o něco vyšší. I proto, že sám ministr Marian Jurečka upozornil, že nádrže jsou při řešení nedostatku vody až poslední řešení. Přehrada u Vlachovic navíc nebude zrovna levná ani malá. A i to může podle některých starostů vládu od stavby odrazovat.

Nová nádrž na řece Vláře má zasáhnout do katastrů několika obcí, její plocha se blíží 200 hektarům a zadržet má až 29 milionů kubíků vody. Předběžné náklady se pohybují kolem dvou miliard korun. To je ale jen samotná nádrž. K ní bude nutné postavit v obcích čistírny odpadních vod nebo upravit cesty, což by mělo stát zhruba 2,5 miliardy korun. Dosud největší přehrada ve Zlínském kraji je vodní nádrž Slušovice, pojme 10 milionů kubíků vody. Vlachovická nádrž by byla navíc větší než například Brněnská přehrada s 18 miliony kubíky vody.

Starostové, vodohospodáři i krajští úředníci se ale shodují, že v tomto regionu má i tak velký projekt své opodstatnění. „Tento kraj je jedním z nejvíce postižených v republice. V porovnání s jinými má minimální rezervu v kapacitě vodních zdrojů,“ varoval Antonín Tůma z Povodí Moravy. To potvrdily i odborné studie, jež si vodohospodáři nechali zpracovat. Z nich vyplývá, že oblast kolem Vlachovic bývá jednou z nejsušších v zemi a nádrž na řece Vláře potřebuje celý zlínský region. Měla by totiž mít hned několik funkcí. „Bude sloužit jako zdroj pitné vody i jako záložní zdroj v případě sucha,“ upřesnil krajský radní Ivan Mařák, jenž má životní prostředí na starosti. „Bude také schopná zadržet vodu a při odpouštění se díky tomu zlepší průtoky na Vláře. Navíc ji budou využívat i rybáři a rekreanti,“ doplnil.

Se stavbou nádrže souhlasí i okolní obce. Problémy s vodou mají totiž už několik let. Například v Drnovicích vyhlásili před měsícem zákaz zalévání zahrad, napouštění bazénů a umývání automobilů pitnou vodou z vodovodu. Totéž platí i pro Vysoké Pole. O potížích mluví i v dalších vesnicích. „Studny vysychají, to je zřejmé. Každý si tu vlastní chrání a zbytečně vodou neplýtvá. Jen na nich bychom ale závislí být nemohli,“ poukázal starosta Vlachovy Lhoty Miroslav Častulík. V Drnovicích jsou zase na vodovod kvůli omezené kapacitě napojené jen dvě třetiny obyvatel. Obec proto letos nechala udělat dva vrty, které pomohou zbývajícím rodinám. „Do budoucna ale bude s vodou ještě větší problém. Před deseti lety si toho nikdo nevšiml, ale teď je zjevné, že ubývá srážek a zásoby podzemní vody se snižují,“ upozornil starosta Tomáš Zicha.

Pokud vláda za dva roky nádrž schválí, čeká region náročné stavební období. „Samotná stavba je otázkou deseti patnácti let,“ naznačil investiční ředitel Povodí Moravy Jan Šmatera.

Zdroj: regionální mutace Mladá fronta DNES – Zlínský kraj, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

 

 

20.7.2016 8.08, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

NAUČNÁ STEZKA OLŠINANAUČNÁ STEZKA OLŠINA
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Červenec 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2