24. 5. 2019

7.12.2018 12.07, Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině

Také na jihu Čech evidují hydrologové úbytek spodní vody

Jihočeský kraj kvůli dlouhodobému nedostatku srážek eviduje úbytek podzemní vody. Dotýká se to především studen a vrtů, které na některých místech mohou postupně vysychat. Trvalý úbytek podzemní vody trvá čtyři roky. ČTK to řekl hydrolog českobudějovického hydrometeorologického ústavu Tomáš Vlasák. Dlouhodobý průměrný roční srážkový úhrn v republice za tři dekády na přelomu 20. a 21. století je 686 milimetrů. Letos byl zatím na jihu Čech úhrn o 110 milimetrů nižší.

“Kromě toho, že je srážek méně, tak jsou zároveň teplejší léta, což zvyšuje výpar vody a prohlubuje deficit,” uvedl Vlasák. Dodal, že úbytek podzemní vody není vidět na první pohled. “Půdu do hloubky řekněme půl metru zachrání dvoudenní déšť. Ale s podzemní vodou je to složitější,” řekl.

Kvůli velkému suchu také letos platilo několik týdnů opatření obecné povahy pro obec Valtínov na Jindřichohradecku. Lidé tam nesměli vodu z řadu požívat na zavlažování zahrady nebo mytí aut. “Jinak je stále situace na jihu Čech celkem přijatelná. Určitě je to lepší než například na jižní Moravě,” řekla ČTK Hana Zahradníková z odboru životního prostředí jihočeského krajského úřadu.

Vzhledem k nedostatku srážek klesají hladiny řek. Například v Písku kvůli tomu nemohli na přelomu srpna a září odebírat vodu do městské úpravny. Obyvatelům tak zajistila dodávku Jihočeská vodárenská soustava (JVS). “Zafungovali jsme jako pojistka. Jasně se ukazuje, že s problémy plynoucími ze sucha si spíše poradí velké vodárenské soustavy než místní zdroje. Pro vodní hospodářství mají zásadní význam. Jsou odolné proti klimatickým změnám, garantují spolehlivé dodávky kvalitní vody a umožňují spolupráci více zdrojů v regionu,” uvedl předseda představenstva JVS Antonín Princ.

Podle Vlasáka se trend z posledních čtyř let může změnit jen ve chvíli, kdy období sucha vystřídají srážky. “Ale musí to být dlouhodobá záležitost. Pokud bude v prosinci pršet a v lednu a v únoru bude sucho, tak se to nijak neprojeví. Ten úhrn srážek musí být několik měsíců po sobe nadprůměrný,” řekl Vlasák.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto: wikimedia commons, ŠJů (cs:ŠJů)

7.12.2018 12.07, Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

REVITALIZACE TICHÉ ŘÍČKYREVITALIZACE TICHÉ ŘÍČKY
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Květen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2