20. 6. 2019

Také letos navštívily výlov Rožmberka desítky tisíc lidí

Především příznivé počasí přilákalo na tradiční letošní výlov největšího českého rybníka Rožmberk desítky tisíc lidí. Na akci byla v sobotu přítomna i redakce portálu Naše voda, fotoreportáž z ní si můžete prohlédnout na našem facebooku. Klikni zde.

Redakce navíc pořídila z letošního výlovu i videoreportáž, která je i součástí naší webové stránky. I letos byl součástí výlovu bohatý doprovodný program zaměřený na děti i dospělé, včetně možnosti zakoupit si na místě široké spektrum živých ryb za zvýhodněné ceny. Někteří návštěvníci je přitom, jak i redakce našeho portálu zdokumentovala, kupovali doslova „po pytlech“. Výlov Rožmberka byl také tradičně provázen velmi širokou nabídkou pokrmů z ryb, zdaleka nejen čerstvými kapřími řízky, které mohli návštěvníci ochutnat v bezprostřední blízkosti hráze. Na přilehlé louce se ve stáncích prodávaly také méně známé pokrmy z ryb, jako třeba rybí klobásy nebo rybí sekaná, případně kapří škvarky pana mistra. Nechyběla ani ochutnávka klasické rybí polévky, ale třeba i guláše ze sumce pod názvem „sumčí překvapení“.

To vše přilákalo na výlov letos zřejmě rekordní počet návštěvníků. Jen v pátek, kdy se uskutečnil první z výlovů, přišlo podle předsedy představenstva Rybářství Třeboň Jana Hůdy zhruba 8 000 lidí – a to byl všední den. Rožmberk se přitom lovil na několikrát, od pátku do neděle.

Pravidelné návštěvníky letos překvapila nízká (tedy téměř žádná) výše hladiny vypuštěného rybníka oproti předchozím ročníkům, což ale skýtalo možnost netradičních fotografických záběrů. Kvůli výlovům se přitom Rožmberk vypouští zhruba dva týdny, neboť z něj musí odtéci téměř šest milionů kubíků vody. Stejnou dobu se také napouští. Rozloha Rožmberka je 647 hektarů, jeho tvůrcem je známý stavitel rybníků Jakub Krčín z Jelčan. Rybník se budoval v letech 1584 až 1590, jeho sypaná hráz je dlouhá přes dva kilometry.

Na výlov Rožmberka se mohou ti, kteří to letos nestihli, těšit pravděpodobně i napřesrok. Rybářství Třeboň se totiž rozhodlo na rozdíl od minulosti lovit Rožmberk každoročně, což je v zásadě prevencí proti stále se častěji opakujícím povodním, které mohou přivodit rybářům velké ztráty.

Naše voda – Petr Havel, foto z akce: Naše voda – Nina Havlová

13.10.2014 9.56, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

ZAHÁJENÍ ÚPRAV ZDYMADLA HOŘÍNZAHÁJENÍ ÚPRAV ZDYMADLA HOŘÍN
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Červen 2019 >>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30