9. 8. 2020

15.7.2020 12.04, Rubrika: Statistiky a kauzy

Také Jihomoravský kraj podal žalobu v kauze těžba štěrkopísku

Kvůli ochraně nejvýznamnějšího zdroje podzemní pitné vody na svém území podal včera Jihomoravský kraj žalobu proti květnovému rozhodnutí Českého báňského úřadu.

Úřad tehdy zamítl odvolání Jihomoravského kraje a dalších 26 měst a obcí, spolků a společnosti Vodovody a kanalizace Hodonín proti stanovení dobývacího prostoru v případě těžby štěrkopísku u Moravského Písku na Hodonínsku. Kraj považuje žalobu za jedinou možnost, jak těžbě ohrožující zdroj pitné vody pro 140 tisíc lidí zabránit.

Přistoupit k podání žaloby navrhl v Radě Jihomoravského kraje radní pro oblast životního prostředí Vít Rajtšlégr (ČSSD), který bude ve věci soudního přezkumu kraj zastupovat. Podle něj bylo zamítnutí odvolání nezákonné, protože úřad nezohlednil oponentní znalecký posudek, dále chybně posoudil, zda je těžba štěrkopísku veřejný nebo soukromý zájem, a dopustil se dalších procesních pochybení.

„Těžba štěrkopísku představuje výrazný zásah do lokality se zdrojem pitné vody, i když se těžaři snaží všechny přesvědčit o opaku. Dokonce jsem zaregistroval komerční články, kde tvrdí, že těžba bude pro lokalitu a kvalitu vody prospěšná. To osobně považuji za nehoráznou demagogii a aroganci. Za problematické považujeme i stanovisko EIA, které těžbu podmiňuje dlouhou řadou protichůdných a nesplnitelných podmínek a MŽP se jím odmítá zabývat,“ vysvětluje Rajtšlégr.

Za největší riziko považuje, že těžba počítá s odkrytím podzemního zdroje pitné vody, což samo o sobě představuje významné riziko znečištění. „Navíc se zde jedná o záplavové území, tak i laik si jistě dokáže představit, k jakým důsledkům by mohlo dojít,“ říká Rajtšlégr. Lokalita zamýšlené těžby spadá do ochranného pásma vodního zdroje „Bzenec – komplex“, což je nejvýznamnější zdroj podzemní vody v regionu jižní Moravy využívaný k hromadnému zásobování 140 tisíc obyvatel Hodonínska. Jde také o strategický vodní zdroj figurující v krizových plánech jako zdroj nouzového zásobování pitnou vodou pro Jihomoravský kraj.

Jihomoravský kraj se proti záměru těžby štěrkopísku v této oblasti staví od počátku a opakovaně jednal s báňským úřadem i ministerstvem životního prostředí. Žaloba s odkladným účinkem je podle Rajtšlégra jedinou možností, která kraji po zamítnutí odvolání zbyla. „Báňský úřad i ministerstvo životního prostředí ignorují naše námitky i námitky zúčastněných obcí a alibisticky si přehazují zodpovědnost mezi sebou. Jsem přesvědčený, že nezávislý soud vyslyší argumenty kraje a obcí a upřednostní jednoznačný veřejný zájem nad ekonomickým zájmem těžařů,“ věří krajský radní.

Spolu s Jihomoravským krajem podává žalobu kvůli zamítnutí odvolání proti rozhodnutí báňského úřadu také řada obcí a společnost Vodovody a kanalizace Hodonín. Na protest proti těžbě u Moravského Písku vznikly také dvě petice a uskutečnil se pochod Za vodu pro lidi, kterého se účastnily tisíce lidí.

Zdroj: JM Kraj, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

 

15.7.2020 12.04, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Statistiky a kauzy

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

MYSLIVECKÝ RYBNÍK, KornaticeMYSLIVECKÝ RYBNÍK, Kornatice
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Srpen 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6