10. 7. 2020

SVS: Rekonstrukce kanalizace, vodovodů i historického vodojemu

Na severu Čech probíhá zásluhou Severočeské vodárenské společnosti (SVS) aktuálně celá řada investičních akcí s cílem obnovit vodohospodářský majetek. O třech nejnovějších informoval mluvčí SVS Jiří Hladík.

První z nich je rekonstrukce 108 let starého vodojemu U tří pánů v Polesí, což je místní část obce Rynoltice. Vodojem U tří pánů v Polesí byl uveden do provozu již roku 1906 a i díky tomu je tento objekt ve špatném technickém stavu. Projevují se důsledky stárnutí materiálů, vnitřní vlhkostní expozice a vnějších povětrnostních vlivů. Poruchy objektu sice nejsou havarijního rázu, ale mají negativní dopad na únosnost, použitelnost a trvanlivost objektu. SVS proto rozhodla o rekonstrukci objektu tak, aby byla zajištěna shoda se zněním stávajících ČSN. Bude provedena rekonstrukce stavební i technologické stránky vodojemu. Po stránce stavební bude provedena vnitřní sanace stěn a dna, a to betonové povrchy celoplošně. Z vnější strany budou sanovány konstrukce objektu nad terénem, celoplošně omítky a ochranné nátěry. Stávající nedostatečné odvětrání akumulační nádrže a manipulační komory bude nahrazeno vzduchotechnikou. Budou rekonstruovány či vyměněny ocelové dveře, žebříky aj. Dojde rovněž k výměně stávající technologie a souvisejícím úpravám. Investorem stavby je SVS. Stavba byla zahájena předáním staveniště 15. září 2014. Stavební práce jsou v plném proudu a mají být podle schváleného harmonogramu dokončeny do 30. listopadu 2014.

Další rekonstrukve vodojemu pak probíhá v České Vsi, což je místní část města Jablonného v Podještědí. Jde o typový věžový vodojem Aknaglobus, který byl vyroben roku 1979 a uveden do provozu roku 1981. Vodojem sice nevykazuje statické poruchy, ale vlivem stáří se projevují korozní poruchy, především u nosného dříku a pláště akumulační nádrže. Poruchy mají negativní dopad na únosnost, použitelnost a trvanlivost objektu. V  rámci investiční akce SVS bude provedena rekonstrukce stavební i technologické stránky vodojemu. Po stránce stavební bude provedena zejména kompletní vnitřní sanace železobetonového prstence a vodoměrné šachty. Budou obnoveny vnější i vnitřní nátěry ocelového dříku, aplikován nový nátěr vnitřní strany akumulační nádrže. Bude odstraněno stávající opláštění akumulační nádrže a provedeno nové. Bude vyměněno také vnitřní technologické zařízení, zkorodované potrubí a armatury, které nově budou z nerezové oceli. Zařízení na úpravu vody chlorací zůstane původní. Investorem stavby je SVS. Stavba byla zahájena předáním staveniště 25. srpna 2014. Stavební práce probíhají dle harmonogramu a mají být dokončeny do 30. listopadu 2014.

V krajském městě Liberci také SVS zahájila rekonstrukci kanalizace v ulici U Tělocvičny v městském obvodu Liberec – Vratislavice nad Nisou. Kanalizační stoka je podle kamerové prohlídky SVS ve špatném technickém stavu, potrubí je staticky narušené, popraskané, části trub chybí a jsou posunuté spoje, takže vznikají kaverny. SVS proto rozhodla o rekonstrukci tohoto úseku kanalizace. Stavba byla zahájena v pondělí 15. září 2014, stavební práce mají být podle schváleného harmonogramu dokončeny do 31. října 2014.

Naše voda, ilustrační foto SVS

25.9.2014 8.18, Rubrika: Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

NAUČNÁ STEZKA OLŠINANAUČNÁ STEZKA OLŠINA
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Červenec 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2