1. 6. 2020

SVS nesouhlasí s pokutou 5 milionů od antimonopolního úřadu

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚHOS) uložil Severočeské vodárenské společnosti (SVS) pokutu pět milionů korun za porušení zákona o veřejných zakázkách. SVS s tímto rozhodnutím nesouhlasí a podá rozklad, oznámil dnes Naší vodě mluvčí SVS Jiří Hladík.

„SVS obdržela rozhodnutí o „spáchání správního deliktu“ a ÚHOS uložil SVS a. s. pokutu ve výši pět milionů korun. V tuto chvíli Rozhodnutí zkoumají naši právníci a připravují rozklad, který budeme odesílat v nejbližších dnech. Zásadně s tímto rozhodnutím nesouhlasíme, a učiníme všechny právní kroky, aby ÚHOS své rozhodnutí přehodnotil, respektive zrušil,“ uvedl Hladík.

V rozhodnutí je uvedeno, že se zmiňovaná pokuta týká veřejné zakázky „Intenzifikace úpravny vody Meziboří“. „Chtěl bych upřesnit, že se rozhodnutí netýká průběhu řízení a výběru zhotovitele, ale ÚHOS nám vytýká příliš konkrétní projektovou dokumentaci, kde je údajně uveden jeden konkrétní prvek technologie,“ zdůraznil Hladík.

SVS trvá na tom, že zákon č. 137/2006 Sb., o veřejných zakázkách, dodržela. „Nikde jsme žádný konkrétní prvek nevyžadovali,“ řekl a dodal, že
„v naší reakci chceme upozornit na to, že úpravna vody je technologicky složité zařízení, nejedná se o žádné jednoduché samostatně fungující zařízení, ale naopak, všechny technologie musí navzájem navazovat a je důležité sladit vše, aby bylo možné garantovat kvalitu pitné vody vyráběné v takto složitém technologickém funkčním celku, kterým úpravna vody zásobující pitnou vodou několik desítek tisíc obyvatel bezesporu je.“

Nehledě na technologickou složitost postupuje podle mluvčího SVS také v souladu se všemi povoleními a nařízeními, ze kterých vyplývá povinnost použít nejlepší dostupné technologie.

“ÚHOS argumentuje tím, že byla projektová dokumentace příliš složitá a technologicky náročná, a kdybychom umožnili větší volnost ve výběru technologií, mohli jsme tím dosáhnout většího počtu zájemců/uchazečů, což považujeme opravdu za zcela mylnou představu. Takovýto přístup lze aplikovat možná tak při výběru auta, kde je jedno, v jakém voze bude příslušný úředník či úřednice vlastně jezdit,” tvrdí dále SVS.

Úpravna vody byla vždy technologicky komplikované zařízení a proto musí být projektová dokumentace specifikována tak, aby jako celek pak úpravna se všemi sledovanými parametry také fungovala.

Naše voda

7.12.2012 16.55, Rubrika: Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

LÍTOŽNICKÝ RYBNÍKLÍTOŽNICKÝ RYBNÍK
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Červen 2020>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5