24. 9. 2018

Světový den vody 2017: Na Brněnsku a Vysočině proběhne řada doprovodných akcí

Slavnostní setkání vodohospodářů ve čtvrtek 23. března ve Velkém Meziříčí je jen jednou z mnoha akcí, které se uskuteční k letošnímu Světovému dnu vody na jižní Moravě a části Vysočiny. Podrobnější nabídku podává vedoucí marketingu VODÁRENSKÉ AKCIOVÉ SPOLEČNOSTI, a.s., Iva Šebková.

V rámci dopoledního programu setkání ve Velkém Meziříčí se účastníci mohou vypravit na tři zajímavé exkurze –  na úpravnu vody Mostiště, na čistírnu odpadních vod ve Velkém Meziříčí a také na prohlídku místního zámku. V odpoledním programu jsou pak připraveny odborné přednášky generálního ředitele VAS Lubomíra Gloce, generálního ředitele Brněnských vodáren a kanalizací, a.s., Jakuba Kožnárka, Antonína Tůmy pověřeného řízením státního podniku Povodí Moravy a výkonného ředitele Vírského oblastního vodovodu, s.m.o., Jindřicha Duška. V rámci programu bude vyhlášena také soutěž Adaptační opatření roku, jejímiž organizátory jsou Nadace Partnerství, Ministerstvo životního prostředí a také VODÁRENSKÁ AKCIOVÁ SPOLEČNOST, a.s.

Hned následující den, tedy v pátek 24. března pořádá divize Boskovice při příležitosti Světového dne vody setkání se zástupci měst, městysů a obcí, kteří jsou členy „Svazku vodovodů a kanalizací“ měst a obcí, se zástupci měst, městysů a obcí, které divize provozuje na samostatnou smlouvu, s představiteli orgánů veřejné správy a s dalšími hosty.

Zahájení divizních oslav Světového dne vody proběhne na novém vodojemu Klepačov, který je unikátní tím, že je celý sestavený ze sklolaminátového potrubí HOBAS o průměru 2,4m a také tím, že montáž celého vodojemu trvala přibližně 11 hodin. V rámci odborné části vystoupí se svými příspěvky k aktuální vodohospodářské problematice předseda představenstva společnosti Jindřich Král a členové vedení divize Petr Fiala, ředitel divize Boskovice a Pavel Mikulášek, výrobně-technický náměstek ředitele divize Boskovice. Jako zpestření programu hodláme účastníkům oslav nabídnout k ochutnávce několik vzorků vody s různou mírou koncentrace chloru ve vodě, aby sami vlastními chuťovými pohárky otestovali, jak zdravotně zabezpečená pitná voda bude chutnat.

K oslavě se připojí tradičně také znojemská divize. A to v pátek 30. března, kdy se uskuteční v pořadí již 11. ročník setkání odborné veřejnosti se zástupci veřejné správy a vedení VAS v historickém objektu Louckého kláštera. V rámci doprovodného programu se hosté seznámí s možnostmi podpory projektů souvisejících s vodohospodářskou problematikou, a to především s ohledem na problematiku odpadní vody, jenž je hlavním tématem letošního Světového dne.  Vzhledem k účasti zástupců Státního fondu životního prostředí budou mít ojedinělou příležitost vznést dotazy na související legislativu a získat cenné zkušenosti s administrací projektů. Přítomní hosté budou obeznámeni s technickými standardy VAS, s plánovanými investicemi Svazku Znojemsko a v samotném závěru budou mít možnost poznat moderní techniku, kterou VAS k výkonu své činnosti při provozování využívá.

Při příležitosti oslav Světového dne vody v roce 2017 plánuje divize Jihlava uspořádat odborné exkurze na významných vodohospodářských zařízeních – čistírnách odpadních vod a úpravnách vod.

Budou určené především pro studenty základních, středních či odborných škol na Jihlavsku, Telčsku a Polensku. Studenti se tak budou moci dozvědět spoustu zajímavých a nových informací, které jim trochu přiblíží složitost a velký význam procesu vody. Pro lepší představu budou připraveny i názorné vzorky vody například na přítoku a odtoku z čistírny. Na závěr každé exkurze si budou moci všichni přítomní vyzkoušet svou paměť vyplněním malého vodárenského kvízu spojeného se soutěží o drobné firemní reklamní předměty.

Exkurze pro školy na objektech provozovaných VAS připravuje ke Světovému dnu vody a současně také ke Dni Země i divize Žďár nad Sázavou. Exkurze jsou určeny pro žáky základních škol a studenty středních škol a odborných učilišť. Návštěvníci jsou seznámeni se základní problematikou výroby pitné vody a čištění odpadních vod. Loni se těchto exkurzí zúčastnilo okolo 1200 žáků a studentů, 870 jich bylo na čistírnách odpadních vod a 320 na úpravnách vody Mostiště a Vír.

Letos dny otevřených dveří budou ve spolupráci s Povodím Moravy, s. p. a E.ON Trend  s.r.o. ve dnech 20. a 21. dubna například na čistírnách odpadních vod Žďár nad Sázavou, Velké Meziříčí,  Bystřice nad Pernštejnem, Nové Město na Moravě, Velká Bíteš, Svratka, Křižanov, Bohdalov a Nové Veselí. Dále bude možné navštívit úpravnu vody Vír, vodárenskou nádrž, přehrada a elektrárnu Vír a úpravnu vody Mostiště včetně vodárenské nádrže Mostiště.

Naše voda, ilustrační foto Vodárenská akciová společnost – Vír

10.3.2017 9.00, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Kalendář

<< Září 2018 >>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Fotoblog

více >

Spolek Vltavan - žehnání replice šífuSpolek Vltavan - žehnání replice šífu
Projekt „Vodní doprava na řece Vltavě před sto lety“

Video dne

více >