12.12.2015 12.38, Rubrika: Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Statistiky a kauzy
Svaz vodního hospodářství ČR vítá rozhodnutí Ministerstva zemědělství v kauze Orlík
Jako vítězství zdravého rozumu hodnotí Svaz vodního hospodářství ČR (SVH) postoj Ministerstva zemědělství k záměru zvýšit retenční prostor vodní nádrže Orlík na 120 milionů kubíků, jak to požadují starostové obcí a měst na dolním toku Vltavy. SVH to uvedl ve své tisková zprávě.
Podle SVH je vůči uvedeným starostům dostatečně vstřícným krokem návrh státního podniku Povodí Vltavy zvýšit zadržovací prostor v Orlíku ze současných 62 milionů kubíků na 93 milionů kubíků. Tento krok podle předsedy SVH Petra Kubaly na straně jedné zvyšuje na dolním toku Vltavy stávající protipovodňovou ochranu, na straně druhé zabezpečuje v dostatečné míře všechny další role Vltavské kaskády, jako je zajištění splavnosti Vltavy, produkce elektrické energie, turistika a především povinnost nadlepšovat průtok vody zejména v období sucha v území pod Vltavskou kaskádou. To znamená stálý odtok v objemu 40 kubíků za vteřinu, který držela nádrž Orlík po celé letošní suché a horké léto, a i díky tomu klesla hladina nádrže až o 14 metrů oproti normálnímu stavu. „Vltavská kaskáda nemá nejen protipovodňovou roli, ale slouží také jako rezervoár vody v období sucha, což si zřejmě starostové na dolním toku Vltavy plně neuvědomují,“ konstatuje Kubala.
Starostové se totiž proti návrhu Povodí Vltavy zvýšit retenční prostor ve vodní nádrži Orlík na 93 milionů kubíků odvolali ke Krajskému úřadu Středočeského kraje ve snaze zvýšit tento prostor na zmiňovaných 120 milionů kubíků. Rozhodnutím Ministerstva zemědělství bylo odvolání zamítnuto, čímž ministerstvo potvrdilo předchozí názor Krajského úřadu. „Jsme rádi, že ministerstvo zemědělství tímto krokem akceptovalo názor odborné veřejnosti,“ uvedl k tomu Petr Kubala.
Kromě zvýšení retenčního prostoru nádrže Orlík požadují starostové obcí pod Orlíkem také zvýšení neškodného průtoku pod přehradou ze stávajících 1 500 kubíků na 2 000 kubíků. Jak ale dokladuje studie „Dolní Vltava – podklady pro optimalizaci zvládání povodňových rizik a ochrany před povodněmi“, kterou vypracovala v rámci projektu podporovaného z Operačního programu životní prostředí společnost DHI, a.s., přinesl by takový krok škody na zemědělské půdě i nemovitostech kolem dolního toku Vltavy. Konkrétně by podle studie došlo při zvýšení neškodného průtoku na 2 000 kubíků k větším rozlivům vody na levém břehu jezu Dolany, kdy by byl nedostupný velín jezu a zaplaveno by bylo také několik domů. V okolí jezu Miřejovice a Nových Ouholic by již zvýšení průtoku na 1 700 kubíků zaplavilo tamní pole a lesy, došlo by také ke zpětnému vzdutí na Mlýnském potoce a voda by v místě zaplavila další domy, chaty a k nim přilehlé zahrady. Pod jezem Vraňany by se pak zvýšení neškodného průtoku projevilo rozsáhlejším zaplavením pozemků na pravém břehu Vltavy a v soutokovém území Vltavy s Labem a opět zaplavením dalších domů, především v obcích Dědibaby a Kozárovice.
Pokud by starostové na dolním toku Vltavy na tomto svém požadavku nadále trvali, bude nutné vyčíslit takovým požadavkem vyvolané investice na ochranu jmenovaných území či na kompenzaci škod dotčeným zemědělcům.
Společnost DHI, a.s., je součástí nadnárodní společnosti DHI Group a mimo jiné se specializuje na projekty protipovodňové ochrany a stanovení záplavových území.
SVH je dobrovolné, neziskové, zájmové sdružení právnických osob v odvětví vodního hospodářství. SVH sdružuje právnické osoby, jejichž hlavním předmětem je podnikání ve vodním hospodářství a vytváření podmínek v oblasti hospodářské politiky státu na podporu rozvoje tohoto odvětví. SVH má působnost na území České republiky.
SVH ČR, foto Naše voda – Nina Havlová
12.12.2015 12.38, Rubrika: Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Statistiky a kauzy