26.9.2012 15.34, Rubrika: Nápoje a voda v potravinách
Svatováclavské pivo už potřetí uctí svátek patrona české země
V pátek 28. září narazí hostinští po celé ČR sudy se speciálním Svatováclavským speciálem k uctění svátku patrona české země, svatého Václava. Informovala o tom dnes PR manažerka společnosti Heineken ČR Zuzana Kosáková.
Celkem 650 hektolitrů svátečního piva budou podle ní restaurace nabízet do vyprodání zásob. Svatováclavské 21° pivo letos opět uvařil vrchní sládek pivovaru ve Velkém Březně Petr Hauskrecht se svými spolupracovníky. „Jde o nejsilnější pivo z našeho portfolia. Před lety se u nás už prodávalo, my jsme tradici po dlouhých letech obnovili předloni. I letošní omezená série tohoto speciálního piva bude žít jedinečností slavnostní chvíle. Svatováclavské pivo doporučuji podávat ve třetinkových sklenicích, abychom si ho opravdu vychutnali. Nesmíme také zapomenout, že se obsahem alkoholu blíží vínu, “ konstatuje Hauskrecht.
Svatováclavský speciál je spodně kvašené pivo s výraznou hořkostí s jemným dozníváním, za kterou vděčí použití českých aromatických a hořkých chmelů. V ležáckých sklepech ve Velkém Březně zrálo pod dozorem sládků více než sto dnů. Díky zbytkovému neprokvašenému extraktu je toto pivo charakteristické velmi vysokou plností a nasládlým dozníváním.
Silná podzimní piva s výraznou chutí se označují Doppelbock. Jde o ležáky německého původu, které údajně jako první začali vařit mniši v Mnichově. Původně prý měl o něco nižší obsah alkoholu a sladší chuť. V případě Doppelbocku tak může platit i rčení, že „pivo je tekutý chléb“. V období půstu měli mniši zakázanou pevnou stravu, takže pivo bylo plnohodnotným zdrojem obživy. Svatováclavské pivo se bude prodávat ve vybraných restauracích v Čechách i na Moravě. Milovníci speciálů je poznají snadno, protože majitelé a provozovatelé své podniky označí plakáty a nálepkami na dveřích a na stoly postaví stojánky. Seznam všech restauračních zařízení, kde se bude sváteční pivo čepovat, je k dispozici na webových stránkách www.svatovaclavskepivo.cz.
Historie pivovaru ve Velkém Březně sahá do poloviny osmnáctého století. Charakteristickým znakem pivovaru se od roku 1906 stala podobizna přednosty stanice ve Velkém Březně Victora Cibicha, který za propůjčení tváře velkobřezenským pivům obdržel doživotní rentu třiceti piv týdně. Znovu na etikety se Victor Cibich vrátil v roce 1990. V pivovaru ve Velkém Březně se dnes vaří výčepní piva (světlá i tmavá), Březňák světlý ležák a čtrnáctistupňový Březňák světlý ležák speciál. O kvalitěpiv z portfolia pivovaru svědčí i ceny z degustačních soutěží. V čele pivovaru dnes stojí manažer a vrchní sládek Petr Hauskrecht, který proslul výrobou speciálních piv, vařených ke konkrétním slavnostním událostem.
Naše voda
26.9.2012 15.34, Rubrika: Nápoje a voda v potravinách