14. 11. 2019

SVAK zdražil vodu, Jihlava ale plánuje udržet letošní ceny

Valná hromada dobrovolného Svazu vodovodů a kanalizací Jihlavsko (SVAK) rozhodla o navýšení vodného a stočného pro rok 2013. Cena bude o 6,9 procenta vyšší než v roce 2012, nově tedy 81,32 korun za metr krychlový včetně zamýšlené DPH. Uvedlo to město Jihlava.

Svazek cenu musel navýšit z důvodu, že čerpá dotaci ze Státního fondu životního prostředí, kde jednou z podmínek dotace je i každoroční navýšení nájemného a ceny vodného a stočného.

„Dokud Jihlava nebude mít vydaný majetek od svazku, musí tuto cenu respektovat. Čím dříve se podaří majetek převést, tím dříve bude o výši ceny rozhodovat sama Jihlava. Po převzetí vodohospodářské infrastruktury do rukou města budeme usilovat o snížení ceny minimálně na úroveň roku 2012,“ řekl primátor Jaroslav Vymazal. Vše bude záležet na výsledku výběrového řízení.

Jihlava se už v roce 2009 rozhodla z dobrovolného svazku obcí vystoupit. Nyní valná hromada SVAK toto rozhodnutí jihlavských zastupitelů konečně uznala jako neměnné. Od 1. ledna 2013 tedy bude zajišťovat zásobování pitnou vodou a odvádění a čištění odpadních vod stávající provozovatel, kterým je Vodárenská akciová společnost, a.s., a to až do vydání majetku Jihlavě organizací SVAK. Na budoucího provozovatele je vypsáno koncesní řízení.

Zároveň se otevřela konstruktivní diskuse o majetkovém vypořádání. Jihlava má ve SVAK majetek v hodnotě asi dvou miliard korun, který pro úplné osamostatnění potřebuje převést do svého majetku a správy. Valná hromada přijala zásady vyrovnání v souladu s návrhem města Jihlavy k spokojenosti obou stran, kromě několika položek.

Nově bude město Jihlava od 1. ledna 2013 mít nárok na podíl z nájemného ve výši asi 50 milionů korun ročně.

Důvodem pro odchod Jihlavy ze SVAK je zájem města samostatně hospodařit s vlastním vodohospodářským majetkem a mít pod kontrolou i příjmy z jeho nájmu. „Našim cílem není rozbíjet svazek nebo nějak ochromovat jeho činnost. Nicméně naše představy o hospodárnosti provozování sítě a správě majetku se s praxí svazku dlouhodobě rozcházejí,“ vysvětluje motivaci pro odchod ze SVAK primátor Jaroslav Vymazal. Odchod ze SVAKu město ohlásilo v roce 2009, radnice nyní se svazkem jedná o vydání majetku, který náleží městu.

Převzetí vodovodů a kanalizací do vlastní správy také městu umožní provést potřebné rekonstrukce, které SVAK dlouhodobě v Jihlavě nezajišťoval. Zkrachoval například rozsáhlý projekt s rozpočtem půl miliardy korun, na který měl SVAK získal významnou evropskou dotaci, ale jako jediný z několika desítek podobných projektů v České republice ani nezačal. Jihlava nyní podala novou žádost o dotaci a projekt bude realizovat postupně sama. „Odchod ze svazku městu umožní lépe zacházet s vlastním majetkem a žádat dotace na náročné rekonstrukce stárnoucích sítí“, dodal primátor.

Zdroj: Město Jihlava 

9.12.2012 6.47, Rubrika: Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

ETIOPIE - VODA PRO AFRIKUETIOPIE - VODA PRO AFRIKU
NADAČNÍ FOND VEOLIA

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Listopad 2019 >>
PÚSČPSN
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1