15. 11. 2018

Šumavu hlídají protipožární hlídky, objevily už požár na německé straně

V tropických teplotách, které teď na Šumavě panují, hrozí maximální nebezpečí vzniku požáru. Upozornil na to mluvčí Správy Národního parku Pavel Pechoušek s tím, že tento týden již objevili pracovníci strážní služby požár na německé straně Šumavy.

Správa parku proto důrazně žádá turisty, aby respektovali zákaz rozdělávání ohně a kouření v lesích na území parku. Protipožární hlídky, do kterých se zapojuje i lesní personál kontrolují Šumavu kvůli extrémním vedrům a velkému suchu. Největší nebezpečí vzniku nekontrolovatelného požáru hrozí hlavně v oblastech, kde jsou po kůrovcové kalamitě uschlé stromy. „Také kontrolujeme všechna nouzová nocoviště na území Národního parku Šumava a také místa, kudy každý den projde nejvíc turistů. Nebo místa, kde neukáznění turisté nejraději nocují načerno. Právě tady je velké nebezpečí vzniku požáru, například kvůli odhozenému nedopalku,“ uvádí Tomáš Fait, náměstek ředitele Správy NP a CHKO Šumava, který má Informační a strážní službu na starost.

Právě jedna z protipožárních hlídek objevila lesní požár na německé straně Šumavy, zhruba 2 kilometry od státních hranic na úpatí hory Farrenberg nedaleko Velké Mokrůvky. Hlídka požár nahlásila německým strážcům. „Na místě v současné době stále hoří. Kvůli tomu dnes Správa NP a CHKO Šumava uzavřela turistickou trasu z Pramenů Vltavy na Siebensteinkopf (Sedmiskalí),“ uvedl Pechoušek.

„Šumava je místem se zvýšeným nebezpečím vzniku požáru. Pracovníci Informační a strážní služby jsou nejen požární preventisté, ale také speciálně proškolená jednotka sboru dobrovolných hasičů Národního parku Šumava. Riziko požárů kvůli extrémnímu suchu hrozí i v nejvyšších polohách. Správa parku žádá návštěvníky, aby dodržovali zákaz rozdělávání ohně a kouření v lesích na území parku,“ upozorňuje náměstek Fait.

Pracovníci Informační a strážní služby mohou v případě potřeby využít tři velkoobjemové hasící cisterny pro hašení lesních požáru. Ty byly pořízeny letos z programu IOP – Integrovaný operační program – který poskytuje Ministerstvo pro místní rozvoj České republiky. Na Modravě, Prášilech a ve Stožci jsou zřízeny základny, kde tyto cisterny parkují. Zajištění plné funkčnosti hasičské jednotky muselo být splněno do konce letošního roku, jinak hrozila parku milionová pokuta od orgánu státního požárního dozoru.

Velké nebezpečí teď hrozí především v oblastech, kde stromy zničil kůrovec, kde v lese leží velké množství dřeva po orkánu Kyrill, které je určené k zetlení. „Taková místa jsou po území celého parku, těžko vytipovat konkrétní lokality. Správa parku žádá návštěvníky, aby dodržovali zákaz rozdělávání ohně a kouření v lesích na území parku,“ upozorňuje Petr Šrail, vedoucí Informační a strážní služby. Požární hlídky teď pracovníci Informační a strážní služby drží celý den, večer i část noci, kdy ani na nejvyšších místech Šumavy ve výšce okolo 1300 metrů teplota výrazně neklesá pod 20 stupňů.  „Na místě můžeme udělit pokutu, případně zahájit správní řízení,“ uvádí Petr Šrail.

Naše voda

 

8.8.2013 10.00, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony

Aktuality

Kalendář Akcí

<< Listopad 2018 >>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2

Fotoblog

více >

VÝLOV RYBNÍKA ZRCADLO, KOPIDLNOVÝLOV RYBNÍKA ZRCADLO, KOPIDLNO
Autor: Nina Havlová

Video dne

více >