16. 10. 2019

V suchých oblastech jižní Moravy mají zatím zemědělci vody dost

Aktuální podmínky pro pěstování obilí a ovoce jsou letos na jihu Moravy začátkem jara příznivé. Vyplývá to z ankety ČTK mezi zemědělci.

Podle pěstitelů na rozdíl od předchozích let netrpí ani okresy na jihu kraje nedostatkem vláhy a dobře přezimovaly vzdor teplejší zimě ozimy. Lokálně mohou dělat problém škůdci, protože se jim daří dobře díky třetí teplé zimě po sobě. Největším problémem posledních let je na jihu Moravy nedostatek vody, obzvláště na Znojemsku, Břeclavsku a Hodonínsku. “Máme čidlo v půdě v hloubce 40 centimetrů a kapacita půdy je nyní téměř plná. V tuhle dobu je to normální stav, ale v našich podmínkách už téměř anomální,” řekl ředitel Pomony Těšetice ze Znojemska Ivo Pokorný.

I podle projektu Intersucho, na němž pracují vědci z Mendelovy univerzity a projektu CzechGlobe, letos na jaře jižní Morava suchem netrpí a ani jí v nejbližší době nehrozí. Dostatečně je vodou naplněný nejen půdní profil do 40 centimetrů, ale i od této hloubky do jednoho metru. “V předchozích letech však voda chyběla, tak je otázka, jaké je množství spodní vody,” poznamenal Ladislav Menšík z Agrospolu z Knínic u Boskovic.

Většina vody letos byla z dešťových srážek, sněhu bylo minimum. “Leden, únor i březen byly teplotně nadprůměrné. Nejvíc únor, a to o pět stupňů proti třicetiletému průměru,” poznamenal Pokorný. Kvůli teplým zimám se začínají kumulovat problémy se škůdci. “Škůdci jsou teď hodně znát. Zatímco v předchozích letech to byli hlavně obaleči, nyní začíná být na ovoci problém s roztoči,” uvedl Pokorný. Menšík zatím výraznější zásah škůdců nepozoruje proto, že ještě panuje poměrně chladné počasí.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová (oblast soutoku Moravy a Dyje)

20.4.2016 7.35, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

RN VRCHNÍ A RYBNÍK OVČÁKRN VRCHNÍ A RYBNÍK OVČÁK
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Květen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2