19. 9. 2020

Suchý podzim nepotěšil. Vody je málo v řekách i nádržích

Nadprůměrně teplé, slunečné a suché podzimní počasí ubralo z přehrad v Moravskoslezském kraji miliony kubíků vody. Informovala o tom moravskoslezská mutace Mladé fronty DNES.

Podprůměrný stav však vodohospodáři hlásí nejen pro nádrže, ale také pro toky v celém povodí řeky Odry. „Stav na vodních tocích i v přehradách je slabý. Dlouho nepršelo a je to poznat. Až díky srážkám z posledních dní se pokles zastavil. Uvidíme, jestli přijdou další a stavy navýší, nebo voda začne opět klesat,“ uvedl obchodní ředitel Povodí Odry Čestmír Vlček.  Dodal, že vodohospodáři teď čekají na vývoj sněhových srážek a případné dílčí oblevy, které by potoky, řeky i přehrady doplnily.

Například ve Slezské Harte totiž momentálně chybí přes 30 milionů kubíků vody, nádrž je naplněná jen z třiaosmdesáti procent. V Olešné je momentálně devětašedesát procent vody, v Žermanicích je zásobní prostor zaplněný jen ze sedmdesáti procent. Volný prostor ve všech sedmi krajských nádržích by pojal přes 64 milionů kubíků vody.Nejhůře je na tom vodní nádrž Šance, v níž se momentálně nachází pouhých devětatřicet procent toho, co skutečně pojme. „Tento stav je způsobený suchem, ale také rekonstrukcí, která se tam dělá. Uměle jsme kvůli ní snížili hladinu na šedesát procent. Za další pokles už může nedostatek vody,“ vysvětlil Vlček.Naopak nejlépe je na tom přehrada Morávka, ta je zaplněná z devětadevadesáti procent.

Povodí Odry teď z většiny přehrad upouští snížené průtoky vody. I přítoky nádrží totiž během podzimu vysychaly. „Na podzim jsme měli 360denní průtoky, což je opravdu minimum. V posledních týdnech se o něco zvýšily, a to na 270- až 310denní průtoky. Pořád je to ale hodně spodní hladina vody,“ uvedl Vlček.

Číslo ve statistice denních průtoků znamená, že takový průtok bývá dosažen nebo překročen právě tolik dní v roce. Čím vyšší číslo, tím méně vody v potoku či řece teče. Například 360denní průtok znamená tak nízký průtok, že bývá dosažen a překročen po drtivou většinu roku, tedy po 360 dní. Horší situace panuje na beskydské straně povodí. Podle předpovědí by měl být zbytek prosince srážkově podprůměrný. Například následující týden je nepřinese vůbec. „Srážky neočekáváme. Řádově do jednoho milimetru, a to jen jako mrholení,“ informoval Roman Volný z regionálního předpovědního pracoviště Českého hydrometeorologického ústavu v Ostravě. Dlouhodobá předpověď počasí na leden ještě není k dispozici.

Podle moravskoslezských vodohospodářů ale zatím kritická situace nehrozí. Současné stavy a průtoky vody nemají na odběry pro průmyslové ani vodárenské využití vliv. Omezování dodávek vody zatím nehrozí. Bylo by na pořadu dne až po dlouhodobějším období sucha.

To by nastalo v případě zimy velmi chudé na sníh, a to i na horách, ve spojení se suchým nástupem léta. Jarní tání sněhu a letní deště v červnu a v červenci totiž obvykle zásoby v přehradách v kraji i v celé republice doplňují.

Zdroj: regionální mutace Mladá fronta DNES – Moravskoslezský kraj, foto Naše voda – Nina Havlová

11.12.2013 8.59, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Vodovody a kanalizace, Přehrady a vodní díla

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

SYSTÉM MALÝCH TŮNĚK A MEZÍSYSTÉM MALÝCH TŮNĚK A MEZÍ
Foto: Vojta Herout

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Září 2020>>
PÚSČPSN
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4