19. 9. 2019

21.6.2017 0.25, Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině

Sucho zastavilo přívoz ve Žlebu na Labi, další zatím jezdí

Nízká hladina Labe zastavila přívoz v Dolním Žlebu na Děčínsku. Suchou nohou lze pod střekovskými zdymadly dojít až doprostřed řeky. Hladina Labe v Ústí nad Labem v úterý v poledne byla ve výšce 136 centimetrů, stav hodnotí Povodí Labe jako sucho. Severočeské vodovody a kanalizace se připravují na případné zásobování obcí pitnou vodou.

“Přívoz v Dolním Žlebu je kvůli suchu mimo provoz, lidem doporučujeme sledovat naše webové stránky nebo facebook,” řekla ČTK mluvčí děčínské radnice Markéta Lakomá.

Deset centimetrů zbývá ještě do doby, než se zastaví i přívoz mezi Velkým Březnem a Neštědicemi na Ústecku. Další přívoz je mezi ústeckými čtvrtěmi Neštěmice a Svádov. “Jezdí hodně lidí, cyklistů, turistů, lidi z Neštěmic jezdí do Svádova pro jahody,” řekl ČTK provozovatel Josef Třešňák.

Se suchem zatím nemá problémy přívoz mezi Velkými a Malými Žernoseky na Litoměřicku. “Zájem o převoz je velký, zvlášť o víkendech je kapacita plně využita,” řekla ČTK starostka Ludmila Pafelová.

Severočeské vodovody a kanalizace mají v případě potřeby připraveny cisterny s pitnou vodou. “V rámci naší působnosti nejsme z důvodu sucha nikde nuceni přistavovat cisterny na náhradní zásobování. Pouze u několika méně vydatných menších zdrojů na Chomutovsku a Lounsku posilujeme zásobování zavážením vodojemů cisternami, abychom pokryli spotřebu odběratelů. Tyto zdroje zavážíme dlouhodobě, bez ohledu na aktuální situaci se suchem,” řekla ČTK mluvčí společnosti Iveta Kardianová.

V uplynulých dvou letech vodárny nemusely přistoupit k žádným mimořádným opatřením v zásobování, přestože kvůli suchu některá města vyhlašovala plošné zákazy odběrů vody třeba na zalévání nebo napouštění bazénů. “Vše jsme zvládli maximálně formou doplňování vodojemů cisternami, tedy bez omezení zákazníka. V tomto nám především pomáhají naše velké vodárenské soustavy zásobované z přehrad a velkých podzemních zdrojů,” řekla Kardianová.

V současných tropických teplotách jsou ve městech v obklopení kašny a vodotrysky. K dispozici jsou také pítka. Severočeské vodovody a kanalizace jich na území regionu provozují 69. “Bohužel, leckdy dochází ke zneužití této služby zdarma. Poničená pítka se společnost snaží opravit, aby i nadále mohla sloužit procházejícím lidem,” podotkla mluvčí.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto

21.6.2017 0.25, Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

LÁZNĚ KYSELKALÁZNĚ KYSELKA
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Září 2019 >>
PÚSČPSN
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6