29. 5. 2020

23.7.2015 13.00, Rubrika: Vodovody a kanalizace

Sucho: Zákazníci Středočeských vodáren se nemusí bát o dodávky vody

V době, kdy tropické teploty atakují čtyřicítku a vodu z kohoutku využíváme v daleko větší míře než v běžném období, může vzniknout obava, zda nedojde k omezení v dodávce vody. „Zákazníci společnosti Středočeské vodárny, a. s. (SVAS) nemusí mít v horkém létě obavy – nedostatek vody jim nehrozí.
Jímací vrty jsou hluboké kolem 60 metrů a odebírají podzemní vodu z velké hloubky. Ani v nejsušších letech tak nevyschnou, uvedl dnes Pavel Pobříslo, provozní ředitel SVAS.

„Díky své hloubce můžeme využívat mnohonásobně větší objem zásob podzemní vody než mělké domovní studny,“ sdělil Pavel Pobříslo.

Zásoby podzemní vody jsou nejvíce doplňovány v mimo vegetačním období během tání sněhu a během deštivých let. Potřeba vody v domácnostech a na zahradách je přesně opačná. Velké dostupné zásoby podzemní vody umožňují vodárnám tyto výkyvy ve spotřebě vody během roku i v delším období mezi chladnými a horkými léty snadno vyrovnat.

„Spotřeba vody se v těchto dnech, kdy se daleko více využívá vody k osvěžení, zalévání zahrad a doplňování bazénů, navýšila o více než 20% oproti běžnému období,“ řekl Vladimír Stantejský, hlavní dispečer SVAS.

Je proto možné, že se v některých lokalitách množství odebrané vody začne v blízké době blížit distribučním limitům vodovodní sítě. Tato situace by mohla nastat zejména v případech, kdy se najednou začne odebírat velké množství vody. Jako příklad Pavel Pobříslo uvádí intenzívní zálivky v odpoledních hodinách, kdy se předpokládá návrat většiny odběratelů ze zaměstnání. Problém není způsoben nedostatkem vody ve zdrojích, ale již zmíněnými kapacitními možnostmi místních distribučních sítí.

„Doporučujeme odběratelům zalévání rozložit do delšího časového úseku během celého dne a naopak omezit v podvečerních a večerních hodinách. Eliminují se tak možné problémy, které vznikají, pokud se nárazově zvýší odběr pitné vody v jednom časovém okamžiku,“ dodává na závěr Pavel Pobříslo.

Pitná voda je životodárná tekutina, jejíž zásoby musíme chránit a zbytečně s ní neplýtvat. V domácnostech bychom měli opravit místa, kudy uniká voda, jako jsou kapající kohoutky, záchody nebo vodovodní potrubí. Po čase se i drobné kapání promění ve velké množství vody.

Naše voda, foto: SVAS

23.7.2015 13.00, Rubrika: Vodovody a kanalizace

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

NOVÝ MOST PŘES LABENOVÝ MOST PŘES LABE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Květen 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31