16. 7. 2020

Sucho trápí zemědělce i rybáře

Červencové tropické teploty a nepravidelné srážky dělají problémy zemědělcům, vodohospodářům i rybářům. Připomíná to šumperský a jesenický deník.

Ekonom společnosti Dubická zemědělská Radek Musil odhaduje letošní úrodu jako mírně podprůměrnou. „Vzhledem k loňské úrodě, která byla nadprůměrná, bude letos propad o deset až patnáct procent,“ řekl Radek Musil. Sucho nejvíce uškodilo obilovinám. „Řepka sucho přežila. Dotklo se ale silážní kukuřice, která nevyužila svůj potenciál,“ doplnil.

Ve společnosti Úsovsko je letošní úroda ovoce průměrná. „Pomáhá nám hlavně, že zavlažujeme uměle,“ vysvětlil ředitel divize ovocnářství Michal Horáček. Také ovoce trápí vedro. „Nejvíce škody je na černém rybízu, kde jsou výnosy oproti loňsku nižší o dvacet sedm a půl procenta,“ popsal Horáček. Červený rybíz je na stejné úrovni jako loni, višně a jablka se díky silnějšímu kořenovému systémudrží dobře.

Zemědělcům i vodohospodářům chybí především déšť. „Srážky přišly v nejméně vhodnou dobu. Problém je především v tom, že jsou nevyrovnané a přicházejí v pásmech,“ uvedl Radek Musil z Dubické zemědělské. Ke zvednutí hladiny toků by bylo potřeba, aby spadlo šedesát až osmdesát milimetrů srážek. „Napršet by nemělo najednou v přívalovém dešti, ale aspoň během osmačtyřiceti hodin,“ vysvětlil obchodní ředitel Povodí Odry Čestmír Vlček. Nejhorší situace je podle něj na Střední Opavě.

Také v povodí horní Moravy jsou výrazně podprůměrné průtoky v řekách a potocích. Hladiny jsou převážně setrvalé nebo zvolna klesají. „Průtoky vodních toků se z dlouhodobého hlediska pohybují v rozmezí dvaceti až třiceti procent měsíčního normálu. Mnoho vodních toků dosáhlo už hranice sucha a ve většině malých potůčků neteče žádná voda,“ uvedla mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková. Pod hranicí sucha je Desná v Šumperku, Vidnavka ve Vidnavě, Bělá v Mikulovicích, Březná v Hoštejně, Třebůvka v Lošticích i Morava, a to jak v Raškově, tak v Moravičanech. Tam například včera odpoledne dosahovala hladina vody hodnoty pouhých pětasedmdesáti centimetrů, průměrně je zde přitom hladina zhruba o třicet centimetrů výše. Řekou v Moravičanech včera teklo jen něco málo přes dva a půl kubíku vody za vteřinu, běžný je přitom asi šestinásobek. Vody v řekách a rybnících je sice výrazně málo, rybáři ale zatím nehlásí žádný větší úhyn ryb.

„Kdyby se ale stalo, že by odněkud přiteklo něco třeba ze septiku, tak při takové troše vody by ryby okamžitě uhynuly,“ uvedl předseda místní organizace Českého rybářského svazu v Šumperku František Ondráček.

V důsledku nízkých průtoků může příslušný vodoprávní úřad omezit povolené odběry z vodních toků. Obce pak mohou zakázat využívání vody například na zalévání zahrádek či napouštění bazénů. Vodoprávní úřad v Šumperku k ničemu takovému nepřistoupil.

Zdroj: Šumperský a jesenický deník, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

23.7.2015 9.41, Rubrika: Rybářství a rybníkářství, Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

NAUČNÁ STEZKA OLŠINANAUČNÁ STEZKA OLŠINA
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Červenec 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2