10. 7. 2020

4.7.2018 1.04, Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině

Sucho trápí i Prahu, vodu pomáhají zadržet rybníky

I Praha se potýká se suchem. Množství vody, které pražskými potoky v současné době protéká, je přibližně o polovinu menší, než je běžné. Vody v některých potocích je dokonce ještě méně, upozorňuje podnik Lesy hl. m. Prahy ve své zprávě.

Tímto nedostatkem pak trpí v první řadě rostliny a živočichové vázaní na vodní ekosystém. „Boj proti suchu v Praze vedeme na několika frontách, vodě do cesty například stavíme nové rybníky. V souvislosti s nedostatkem vody musíme aktuálně řešit například krizovou situaci na Litovicko–Šáreckém potoce, kterému jsme museli začít pomáhat tzv. nadlepšováním průtoku, abychom zajistili, že voda z potoka zcela nezmizí, a dokázali tak zachovat jeho funkci,“ uvádí zpráva.

Proto podnik kontrolovaně snižuje hladinu vody na vodním díle Jiviny. Voda upuštěná z nádrže pak částečně nahrazuje tu, která chybí v korytě Litovicko–Šáreckého potoka.

O tom, že je situace v Praze závažná, svědčí i zákaz, který jako vodoprávní úřad vydal odbor stavební Úřadu městské části Praha 4. Ten už od 17. května letošního roku zakázal odběr povrchových vod z rybníka Šeberák na Kunratickém potoce k zalévání zemědělských plodin.

Jedním z možných způsobů, jak bojovat proti suchým obdobím, je budování nových vodních nádrží, které dokážou vodu v krajině udržet. A touto cestou jdou i Lesy hl. m . Prahy.

„Pro hlavní město jsme vybudovali již několik nových rybníků a na dalších pracujeme právě teď. Celým novým vodním komplexem se může blýsknout například park Stromovka, jejíž zrekonstruovanou centrální část od loňského roku zdobí dva rybníky Srpeček a Slunečnice. Další novou vodní plochou je třeba rybník Zahrádky na potoce Rokytka ve Vysočanech nebo původně suché retenční nádrže Kotlářka na Motolském potoce v Košířích a Interlov na Roztylském potoce v Michli, které jsme v posledních letech proměnili v nádrže se stálou vodní hladinou,“ zdůrazňuje podnik.

A na dvou rybnících v současné době pracuje. První z nich se nachází na kraji Modřanské rokle a nese název Lipiny. A novou tvář dostává i dříve zanedbaný prostor v těsné blízkosti obory Hvězda, kde vzniká rybník Terezka.

Zdroj a foto: Lesy hl. m.Prahy

4.7.2018 1.04, Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

NAUČNÁ STEZKA OLŠINANAUČNÁ STEZKA OLŠINA
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Červenec 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2