9. 7. 2020

Sucho dělá vrásky i severočeským lodníkům

Současné sucho, způsobené dlouhodobým nedostatkem srážek, trápí řadu míst České republiky. Postihlo zejména jih Moravy, kde se s nedostatkem vody potýkají pěstitelé obilí i někteří sadaři a vinaři. Problémy ale řeší i rejdaři na severu Čech, protože dolní tok Labe je pro nákladní lodě nesplavný.

Vyplývá to z anket krajských zpravodajů ČTK. Nedostatek vláhy dělá starosti hlavně moravským zemědělcům a sadařům. “Sucho nejvíce ohrožuje sady na jižní Moravě, především na Znojemsku, Břeclavsku a Hodonínsku. V posledních pěti až deseti letech se tam sucho opakuje velmi často,” řekl ČTK předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík.

Na severu Čech řeší nedostatek vody kromě zemědělců také rejdaře. Dolní tok Labe je pro nákladní plavidla nesplavný a lodě stojí bez užitku v přístavech. Třetí rok po sobě se přitom situace kvůli suchu opakuje, stěžují si lodníci. Splavnosti řeky by pomohl jez. Jeho stavba by mohla začít podle posledních informací Ředitelství vodních cest v roce 2022.

Poměrně dobře si z hlediska dostatku vody vede Moravskoslezský kraj. Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK) přesto připravila interní Plán manipulací pro zajištění dodávky pitné vody pro období sucha. V Čechách se větší problémy s nedostatkem vody vyhýbají například Pardubickému či Karlovarskému kraji. “Vody máme dostatek,” potvrzuje ředitel Karlovarských vodovodů a kanalizací Antonín Jágl. Podle něj se ale neřeší koncepční vodní hospodářství. “Za posledních 25 let se v této oblasti nic nepostavilo,” upozornil Jágl.

Nejakutněji jsou nové vodní nádrže podle odborníků potřebné v povodí Moravy a středního toku Labe. “Trvale problematické je Královéhradecko, kde už je situace s dodávkou vody napjatá,” uvedl předseda Českého přehradního výboru Ladislav Satrapa.

Nedostatek vody ve středních Čechách by mohla pomoci vyřešit výstavba nových přivaděčů. Ty stávající nestačí například v některých obcích u Prahy v okresech Praha-východ a Praha-západ, kde v posledních letech výrazně přibyla nová výstavba. Samotné hlavní město sucho zatím neohrožuje. Praha přesto začala připravovat dlouhodobou strategii boje s klimatickými změnami.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

5.7.2017 14.41, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace, Přehrady a vodní díla

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

RAŠELINIŠTĚ PERNINKRAŠELINIŠTĚ PERNINK
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Červenec 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2