20. 5. 2019

Suché jezy v roce 2014

Vodácký server raft.cz zveřejnil na svých stránkách některé bilanční údaje týkající se právě končícího roku 2014. Podle serveru bylo například letos spluto 286 řek v celkové délce 37 539 kilometrů. Vodáci se ale také letos intenzivně věnovali problematice suchých jezů.

Šlo především o monitoring stavu vody na některých významných vodáckých řekách, jako je Sázava, Berounka nebo Lužnice. O tom, jak vypadala komunikace vodáků s odpovědnými úřady, souhrnně informuje Pavel Šálek z Českého svazu kanoistů:

Řeka Sázava

OŽP Benešov společně s Povodím Vltavy dne 18. 6. 2014 udělal kontrolu na jezech ve svém ranku a to i na základě našich opakovaných stížností. Prohřešek k řešení byl zjištěn na jezu Týnec Brodce a Zruč, ostatní v ten den měly průtok v pořádku. Jenže kontrola byla předem nahlášena majitelům elektráren z důvodu vstupu na jejich pozemek. Proti tomuto postupu jsme se ohradili na Mze, kde nám bylo slíbeno, že pracovníci povodí budou provádět kontroly tajně s foťákem jako my. 14 dní po této kontrole jsem dojel na tři jezy a vyfotil je. Čerčany byly OK a chválím pana majitele za přístup, jez Městečko a Týnec Brodce byl bez vody. Nad Zručí byla zjištěna příčina pulsování průtoku v Sázavě o několik m3/s – neoprávněná manipulace s jezem kvůli nepovolené přestavbě a na jezu Týnec Brodce neoprávněná nástavba na koruně jezu. S oběma subjekty bylo zahájeno správní řízení. Majitel jezu Týnec Brodce navrhl jednání a nakonec souhlasil se šupnou v propusti, která by mohla zajistit sjízdnost tohoto jezu přes léto.

OŽP Světlá nad Sázavou neodpověděl na první dopis ohledně jezu v Ledči vůbec, v listopadu tam šel druhý dopis i s fotodokumentací jezu. Čekáme na odpověď, zda hrůzné zabetonované balvany odpovídají dokumentaci jezu, a jak je to s hodnotou minimálního průtoku. V této části to má být kolem 2,8 m3/s a tomu námi zdokumentovaný stav rozhodně neodpovídal.

Dalším jezem na Sázavě byl Kácov. Z OŽP Kutná Hora jsme dostali odpověď, že námi poslané fotky neumožňují zjistit, zda byl porušen manipulační řád anebo ne. Proto jsem v listopadu udělal novou dokumentaci suchého jezu a znovu šel na OŽP další dopis. Doposud čekáme na odpověď.

Dobrá zpráva přišla z jezu Černé Budy, kde je obvykle suchá i kartáčová propust. V příštím roce by se mělo provést mírné navýšení koruny jezu, čímž by voda začala téci i propustí.

Řeka Berounka

V Hýskově Povodí Vltavy provádělo narovnání přelivné hrany jezu, předávalo práci 12.8. 2014. Na tomto jezu by měl jít vodní paprsek na přelivné hraně ve výši 5 cm. Paprsek se však pohyboval kolem 1 cm, někdy bylo zcela sucho. Několikrát byl upozorněn OŽP Beroun a výsledek se dostavil až v listopadu, kdy bylo poprvé vše v pořádku. V ten den byl v pořádku i jez Nižbor.

Řeka Lužnice

Na základě našich oznámení provedl OŽP Tábor v létě společně s OŽP Soběslav a Povodím Vltavy kontrolu jezů na Lužnici. Z jezů Benešův a Matoušovský mlýn jsme od nich dostali fotodokumentaci, kde byl minimální průtok dodržen a dále jsme již nekontrolovali.

Pokud chcete pomoci, stačí se ozvat, když zjistíte suchý jez, a to i ten, který je v databázi zadán. Důležité je jez nafotit, zadat novou skutečnost na web (přidat datum suchého jezu) a poslat fotky. Já se pak podle možností dál postarám o oznámení. Domnívám se, že ročně jsme schopni takto reagovat na cca 5 suchých jezů. Fotit se dá i teď přes zimu, protože několikaměsíční prodlení od úřadů není nijak výjimečné, tak abychom do léta stihli mít na jezech alespoň nějakou vodu.

Další podrobnosti a mapu suchých jezů v ČR najdete na www.raft.cz

Zdroj: www.raft.cz, ilustrační foto (jez Hýskov – listopad 2014) Naše voda – Nina Havlová

27.12.2014 6.53, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Statistiky a kauzy

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

VODNÍ NÁDRŽ ROZKOŠVODNÍ NÁDRŽ ROZKOŠ
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Květen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2