31.8.2025 11.30, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony, Statistiky a kauzy, Vodovody a kanalizace
STUŽ pořádá seminář „Nové nároky na čištění odpadních vod“
V úterý 2. září v době od 16.00 do 18.30 pořádá Společnost pro trvale udržitelný rozvoj (STUŽ) v Informačním centru OSN v Praze, Železná ulice 24 besedu na téma „Nové nároky na čištění odpadních vod“. Vystoupí v ní mimo jiné ředitel SOVAK ČR Vilém Žák.
Podle poslední Zprávy o stavu vodního hospodářství ČR v r. 2023 bylo zařazeno do neznečištěných a mírně znečištěných vod jen 20 % vybraných profilů našich toků, 47 % patří k znečištěným vodám, do silně znečištěných vod 23 % profilů a 10 % dokonce do velmi znečištěných vod. Zpráva o stavu životního prostředí ČR v r. 2023 uvádí vedle klasického znečištění zatížení organickými mikropolutanty, (pesticidy, léčivy, PAU, perfluorované sloučeniny PFAS, rtuť a polybromované bifenyletery (PBDE), které se přes čistírny odpadních vod (ČOV) dále dostávají do životního prostředí.
Nová směrnice EP a Rady (EU) 2024/3019 o čištění městských odpadních vod je právě reakcí na hrozby a rizika, které tato zátěž pro životní prostředí představuje. Klade ovšem nové a vysoké nároky jak technologické, tak i finanční. V našem diskusním hybridním semináři se budeme ptát odborníků a následně diskutovat opatření, která budou potřebná učinit pro větší čistotu našich povrchových vod.
Zvláště nás bude zajímat, jaké jsou plány na splnění požadavků nové evropské legislativy v této oblasti. Za velmi aktuální i ve směrnici je považována otázka tzv. odlehčovacích komor ČOV, kdy v případě větších srážek je část splašků spolu se srážkovými vodami přesměrována nečištěna přímo do našich toků. Jaká řešení tu nabízejí vodohospodáři? A mohou se již pochlubit příklady z praxe?
Výše uvedená problematika úzce související s kvalitou životního prostředí, se zdravím lidí, ochranou vodních zdrojů a přírody zatím zůstává stranou zájmu širší veřejnosti a politických kruhů. Vzhledem k značným rizikům z odkládání řešení je naléhavá potřeba zásadní změny přístupu. To bude důležitým obsahem naší diskuse na semináři.
V diskusním panelu přijali pozvání vystoupit:
RNDr. Josef Fuksa, CSc., Výzkumný ústav vodohospodářský TGM
Mgr. Martin Pták, ředitel odboru ochrany vod MŽP
Ing. Vilém Žák, ředitel a člen představenstva SOVAK ČR
Ing. Jan Potužák, Ph.D., vedoucí vodohospodářské laboratoře, Povodí Vltavy s.p., Č. Budějovice
Připojení pomocí platformy Zoom na adrese: https://bit.ly/stuz2509
Moderuje: Pavel Šremer, místopředseda STUŽ, vstup volný
STUŽ, ilustrační foto Naše voda
31.8.2025 11.30, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony, Statistiky a kauzy, Vodovody a kanalizaceAktuality
Aktuální plochy chmelnic v České republice
Akt. 18.8.2026 10.16Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Statistiky a kauzy
Botanická zahrada MENDELU digitalizuje hospodaření s vodou
Akt. 18.8.2026 8.41Rubrika: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Prevence povodní, voda v krajině, Rybářství a rybníkářství, Statistiky a kauzy













