18. 8. 2019

O studny v Moravskoslezském kraji je stále větší zájem

Stále více lidí v Moravskoslezském kraji si v posledních letech nechává hloubit vlastní studny. Firmy, které se vrtáním studní zabývají, se shodují, že důvodem je změna klimatu a dlouhodobé sucho. Některé z nich kvůli tomu dokonce upravují své plány pro letošní rok, zjistila ČTK.

Nárůst počtu zájemců o vlastní studny potvrzují i úřady, souvisí to však podle nich spíše se stavěním nových domů, problémy s nedostatkem vody řeší obce výstavbou vodovodů.

Společnost Green Gas z Paskova na Frýdecko-Místecku až do roku 2014 odvrtala dlouhodobě zhruba 40 až 50 studní za rok. V roce 2015, jakmile se objevily zprávy o potížích s nedostatkem vody a suchem, se zájem zvýšil o 300 procent a nárůst poptávky po vyvrtání vlastní studny podle zástupců společnosti stále stoupá.

Firma, která se mimo jiné zabývá hlubinnými vrty pro tepelná čerpadla velkých a středních staveb a vrtání studní pro ni bylo donedávna spíše okrajovou záležitostí, proto letos více než dosud nabízí své služby menším stavebníkům. “Pro letošní rok posilujeme mimo jiné i divizi, která se zabývá hlubinnými vrty. Investujeme do technologií, které umožní hlubší vrty a vrty ve větším průměru než dosud,” řekl ČTK generální ředitel paskovské společnosti Antonín Kunz.

Majitel firmy HGO Kamil Kurka z Opavska řekl, že počet zájemců o vrtání studní roste každoročně asi o deset procent. I podle něj souvisí nárůst zájmu se změnami klimatu. “To je i názor kolegů geologů. Dlouhodobě klesají srážky, tím, že neprší, samozřejmě odcházejí povrchové zdroje,” řekl Kurka.

Také podle majitele ostravské firmy Geo Trade Silesia Rudolfa Švidernocha zájem o vrtání studní výrazně narostl vzhledem k suchu. “Děláme na plnou kapacitu. Zájem vzrostl výrazně za poslední dva roky. To je všechno navázané na sucho, které už ty dva roky trvá,” řekl Švidernoch. Kvůli suchu i rostoucím cenám vody podle něj řada lidí také rekonstruuje staré zdroje, které třeba v minulých desetiletích nebyly používané.

Mluvčí Krnova na Bruntálsku Dita Círová řekla, že úřad v posledních letech registruje mírný nárůst zájmu o nové studny v celé oblasti obce s rozšířenou působností (ORP). Zatímco v letech 2005 či 2010 vydal po deseti povoleních, v roce 2014 to bylo 16 a loni 15 povolení. “Trendem v posledních letech spíše je, že lidé své nemovitosti častěji připojují k veřejnému vodovodu,” uvedla Círová.

Třinec na Frýdecko-Místecku vydal v posledních letech na území ORP nejvíce stavebních povolení ke studni v roce 2013, bylo jich 61. V roce 2014 to bylo 45, loni 39 a letos za první čtvrtletí 13 povolení, uvedla mluvčí úřadu Šárka Szlaurová. “Voda je prioritou pro nadcházející roky a chceme jí věnovat patřičnou pozornost. Chtěli bychom do roku 2022 investovat do výstavby vodovodů 150 milionů korun,” uvedla třinecká starostka Věra Palkovská.

Podle vedoucího odboru životního prostředí a zemědělství Městského úřadu v Jablunkově na Frýdecko-Místecku Jiřího Vavřače se dá říci, že žádostí o povolení studny je v posledních letech více. Nesouvisí to však podle něj se suchem, ale s tím, že se staví více nových rodinných domků v místech, která nejsou v dosahu vodovodu. “Kvůli poklesu podzemních vod si obce v naší působnosti spíš dělají obecní vodovody, třeba Bukovec je v této věci aktivní,” řekl Vavřač.

Mluvčí Frenštátu pod Radhoštěm na Novojičínsku Iva Vašendová uvedla, že počty žádostí o povolení staveb studní v posledních třech letech stouply jen nepatrně. “Sucho se projevuje, ale obce řeší problémovou situaci spíše výstavbou vodovodů. Pouze v okrajových částech obcí dochází k občasné výstavbě studní u stávajících objektů na žádost občanů,” uvedla Vašendová.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto

16.5.2016 0.11, Rubrika: Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

CHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCECHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Srpen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1