18. 9. 2018

Studie prokázala rtuť z Německa v nádrži Skalka

Do vodní nádrže Skalka stále proniká rtuť z bývalé chemické továrny Marktredwitz. Vyplývá to z výsledků česko-německé studie monitorující kontaminaci sedimentů v oblasti okolí Skalky i Skalky samotné, o nichž dnes  informoval mluvčí Povodí Ohře Jan Svejkovský.

Česko-německý projekt podle něj podrobně monitoroval rozsah nerozpuštěných látek a sedimentů obsahujících rtuť v samotné nádrži Skalka, ale i v řekách Kössein, Reslava a Ohře. Především se mapovaly přístupové cesty před nádrží a stanovila se míra zatížení Skalky. Součástí prací je také studie proveditelnosti, která přináší nápravná opatření včetně odhadu jejich účinnosti a finanční náročnosti. Tato studie slouží rovněž jako základ pro další postup.

„Odborníci se shodli, že i nadále dochází ke vnosu rtuti z území SRN do nádrže Skalka. Studie zmapovala množství kontaminovaných sedimentů na české straně a objasnila zdroje a způsoby kontaminace v Bavorsku. I přes náročná sanační opatření způsobuje zatížení rtutí z bývalé chemické továrny Marktredwitz i nadále zatížení sedimentů, nerozpuštěných látek a rovněž i potravinového řetězce. Tím je ovlivněno i využívání vodní nádrže Skalka,“ uvedl  Svejkovský.

Navržená opatření na území ČR jsou v rámci studie proveditelnosti řešena variantně  s předpokládaným odhadem finančních nákladů od jedné do dvou miliard korun (od 40 do 85 milionů eur). Doporučený postup na území SRN představuje soubor jednotlivých opatření s předpokládaným souhrnným odhadem zhruba 1,2 miliardy eur.

Nyní zpracovaný komplexní materiál prostudují pracovníci českých a německých orgánů. Bude se vyhodnocovat, zda je nebezpečí obsahu rtuti veliké či ne. Pokud ano, budou se muset podniknout zásadní kroky ke zlepšení stavu, a to v již zmíněných finančních objemech.

Financování studie bylo zajištěno státním podnikem Povodí Ohře z prostředků EU za přispění Evropského fondu pro regionální rozvoj, státního rozpočtu České republiky a vlastní spoluúčasti Povodí Ohře státní podnik. Vlastní monitoring i realizaci studie proveditelnosti zhotovila firma Aquatest, a. s.

Vodní nádrž Skalka leží u státní hranice s Německem nedaleko Chebu. Slouží zejména ke zvýšení nízké hladiny vody a pro účely protipovodňové ochrany, je ale využívána také k odpočinku a rekreaci. Její povodí činí 671,7 kilometrrů  čtvereččních a leží téměř celé v Bavorsku.

Další informace jsou dostupné na internetových stránkách Povodí Ohře (http://www.poh.cz/vd/skalka.htm)

Naše voda

27.1.2012 14.12, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Statistiky a kauzy

Aktuality

Kalendář

<< Září 2018 >>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Fotoblog

více >

VODNÍ DÍLO NECHRANICEVODNÍ DÍLO NECHRANICE
Autor: Nina Havlová

Video dne

více >