28. 5. 2020

Studentská soutěž Pro vodu objevila pítka i návrhy proměn okolí řek

Nadace Partnerství ocenila nejlepší vysokoškolské nápady druhého ročníku soutěže „Pro vodu – cena Nestlé za inovativní projekty hospodaření s vodou“. Portál Naše voda o tom informovala manažerka soutěže Adéla Badáňová.

Úkolem soutěžících bylo navrhnout, jak lépe zacházet s vodou ve městě a krajině nebo v budovách a technologiích. Autorky dvou vítězných projektů – Brno žít, vodu pít a Nová nábřeží Svitava – dnes převzaly finanční odměny ve výši 30 tisíc korun. Druhá a třetí místa obdržela šeky v hodnotě 10 a 5 tisíc korun. Podrobnější informace o soutěži jsou dostupné na www.soutezprovodu.cz.

Do soutěže zaměřené na šetrné hospodaření s vodou se se svými nápady přihlásilo celkem devatenáct soutěžících. Devět z nich pak postoupilo do finále k osobní prezentaci před odbornou porotou, u níž si museli projekt obhájit. „V letošním ročníku byl oproti předchozímu větší počet projektů, které řešily revitalizaci vodních toků nebo zlepšení vodního režimu v krajině. Další se zabývaly například čištěním a využitím šedé vody nebo úsporou pitné vody v koupelně,“ říká Ivana Adámková z Nadace Partnerství.

Prvním z vítězných nápadů byl projekt Brno žít, vodu pít studentek fakulty architektury VUT Evy Staffové a Martiny Soldánové, který v Brně znovuobjevil tzv. pítka neboli fontány na pitnou vodu. Ve městě se jich momentálně nachází deset, bohužel o nich moc lidí neví. Hlavní myšlenkou projektu je proto komunikovat existenci těchto pítek brněnské veřejnosti a turistům, kteří je mohou využívat zejména v horkých letních dnech jako levnější a ekologičtější zdroj pitné vody. Studentky k projektu založily i stránku na Facebooku www.facebook.com/brnozitvodupit, kde si mohou lidé pítka dohledat.

Druhou vítězkou, která obdržela za svůj návrh revitalizace nábřeží Svitavy 30 tisíc korun, se stala Linda Pišová, také z fakulty architektury VUT. Její projekt chápe nábřeží jako spojující prvek řeky a města. Mělo by podle ní umožnit kontakt s vodou a poskytnout atraktivní prostředí pro lidi všech generací, a proto do svého návrhu zařadila například vytvoření klidných posezení u vody, galerie, bike parku, umístění mola, schodů k vodě, obnovu pěší cesty k Cacovickému ostrovu nebo vybudování rybího přechodu u jezu, který zlepší podmínky pro ryby a další živočichy. Mezi největší navrhované změny pak patří například revitalizace bývalého průmyslového areálu Esslerovy textilky nebo Cacovického mlýna.

„Finále soutěže nás příjemně překvapilo. Pro Nestlé je voda strategickým tématem. Těší nás, že soutěž umožňuje zapojit nadšení a inovativní přístupy studentů. Mnohé projekty mohou být inspirací pro praxi měst, firem i jednotlivců,“ dodává v závěru Jana Blecherová z Nestlé.

Vítězné projekty:

1. místo – Brno žít, vodu pít – Eva Staffová, Martina Soldánová (Fakulta architektury, VUT)

1. místo – Nová nábřeží Svitava – Linda Pišová (Fakulta architektury, VUT)

2. místo – Nízkonákladový biodegradabilní filtr s absorpčními vlastnostmi – Vojtěch Kundrát (Přírodovědecká fakulta, Masarykova univerzita)

3. místo – Šedá voda břehy mele – Monika Sakáčová, Kateřina Tranová, Lucie Salingerová (Fakulta stavební, VUT)

3. místo – Koupelna budoucnosti – Tomáš Paclík (Fakulta strojního inženýrství, VUT)

3. místo – Revitalizace severního nábřeží Praha – Holešovice – Martin Řehák (Fakulta stavební, ČVUT)

3. místo – Vstup do Poodří, Ostrava – Polanka – Pavla Franková (Fakulta stavební, Vysoká škola báňská – Technická univerzita v Ostravě)

Kontakt – Nadace Partnerství: Adéla Badáňová, PR manažerka soutěže, adela.badanov(at)nap.cz, 721 468 231, Ivana Adámková, koordinátorka soutěže, ivana.adamkova@nap.cz, 608 704 389

Kontakt – autorky projektů:

Eva Staffová, e.staffov(at)gmail.com, 603 839 331

Martina Soldánová, martina.soldanova(at)gmail.com, 606 403 074

Linda Pišová, linda.pisova(at)gmail.com, 776 795 780

Portál Naše voda je mediálním partnerem této soutěže.

Naše voda, společné foto účastníků soutěže 2014: Nadace Partnerství

24.3.2014 17.16, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

NOVÝ MOST PŘES LABENOVÝ MOST PŘES LABE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Květen 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31