8. 7. 2020

Středozemním mořem se šíří jedovatý čtverzubec

Do Středozemního moře se přes Suezský průplav podle agentury DPA postupně stále více šíří tropická ryba čtverzubec stříbropásý, jejíž tělo obsahuje smrtelný nervový jed. Na základě zprávy DPA o tom informují i tuzemská média.

Čtverzubec stříbropásý (Lagocephalus sceleratus) se dostal do Středozemního moře teprve před několika lety z Rudého moře, ale v jeho východní části se rychle rozšířil a dostal se už i k italským a španělským břehům. Rybáři v Katalánsku vylovili čtverzubce ze svých sítí poprvé před šesti lety, v roce 2013 bylo zaznamenaných exemplářů pět a loni deset. Podobná hlášení přicházejí z Itálie, Malty a Alžírska.

Podle toxikologa Dietricha Mebse z univerzitní kliniky v německém Frankfurtu nad Mohanem, který se specializuje na rybí jedy, o nebezpečí, které by způsobilo požití čtverzubce stříbropásého, lidé nevědí. Přitom jed čtverzubce, alkaloid tetrodoxin, patří k nejsilnějším známým nervovým jedům. Jedovatí jsou všichni čtverzubci, kdo rybu sní, otráví se. Případy otrav jsou známé například z Turecka, kde čtverzubce poprvé objevili už v roce 2003. Rybář se otrávil také v Izraeli, lékaři jej však dokázali zachránit.

Tetrodoxin způsobuje blokádu nervového systému a ochrnutí, mozek však jed nepostihuje, a tak pacient zažívá postup otravy při plném vědomí. Člověk po požití jedu nejprve pociťuje ztrátu citlivosti v bříšcích prstů, na rtech a na jazyku, když paralýza postoupí dál, nastává dušnost a selhání dýchacích svalů.

Turecké, řecké a kyperské úřady lov a prodej čtverzubců zakazují. Naproti tomu třeba v Japonsku jsou považovány ryby tohoto druhu – například ryba fuga – za delikatesu, kterou ovšem vzhledem k náročné přípravě zvládnou servírovat jen zkušení kuchaři. Profesionální rybáři ve Španělsku si žádné riziko nepřipouštějí. Mají za to, že čtverzubec je natolik specifická ryba a je tak lehce k poznání, že prakticky není možné si ji splést. Jejich kolegové dál na východ si ale stěžují, že jim silní a až metr dlouzí jedinci s ostrými zuby ničí sítě. Čtverzubec má zuby natolik ostré, že dokáže překousnout i rybářské háčky, ale zranění lidí, kteří se koupají na plážích, není třeba se obávat. Ryby totiž žijí v hloubkách mezi deseti a 100 metry pod mořskou hladinou.

Také proto si Timo Moritz, ředitel německého Muzea moře ve Stralsundu myslí, že problém se čtverzubcem není třeba dramatizovat. Ze 750 druhů ryb, které žijí ve Středozemním moři, podle něj až 150 pochází původně odjinud, převážně z Rudého moře. Čtverzubec stříbropásý není jediným zástupcem druhu ve Středozemí. Není ani jedinou jedovatou rybou, která tady žije. A člověka prý přímo nijak neohrožuje.

Zdroj: DPA, foto: Reddit

 

28.8.2015 15.12, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Rybářství a rybníkářství

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

RAŠELINIŠTĚ PERNINKRAŠELINIŠTĚ PERNINK
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Červenec 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2