4.8.2011 8.51, Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině
Středoevropské země vytvářejí společnou strategii protipovodňové ochrany
V březnu 2013 by měla být hotova finální podoba společné protipovodňové strategie za účasti Rakouska, ČR, Maďarska a Slovenska v rámci mezinárodního projektu „Ceframe“. Portál Naše voda o tom informovala Michaela Brejchová z odboru ochrany vod MŽP.
Projekt byl podle jejích údajů zahájen v roce 2010, zatím poslední setkání partnerů projektu a odborníků proběhlo v květnu letošního roku v Bratislavě. Cílem projektu je diskuse a porovnání přeshraničních opatření a systémů ochrany před povodněmi. „První průběžné výsledky budou k dispozici během léta 2011,“ uvedla Brejchová.
Jeden z dílčích cílů projektu je i dokumentace a vyhodnocení stávajících záplavových území. Stručně řečeno, záplavová území včetně jejich aktivních zón jsou administrativně určená území, která mohou být při výskytu přirozené povodně zaplavena vodou. Jejich účelem je předcházení a snížení škod způsobených povodněmi. Jedná se tedy o území, které bude při povodňovém průtoku ohroženo vodou s určitou četností a je z hlediska vodního zákona chráněno zejména ze dvou důvodů. Prvním důvodem je, aby případní obyvatelé nebyli ohroženi na majetku a zdraví při povodňových stavech a aby nedocházelo k neúměrnému zatížení integrovaného záchranného systému. Druhým důvodem je, aby realizace staveb nebo protipovodňových opatření v tomto území negativně neovlivňovala povodňový průtok v místě samém, nad i pod tímto opatřením nebo stavbou. Omezením rozlivu může dojít k soustředění průtoku a zaplavení oblastí, které by jinak zaplaveny nebyly, odnášení odplavitelného materiálu s následnými destruktivními účinky na vodní díla, dopravní stavby i záchranné práce.
Zkušenosti vodohospodářů ze záplav, které se vyskytly na toku Dyje v letech 2002 a 2006 byly zohledněny i při výpočtech rozsahu záplavového území Dyje. Aktualizace záplavového území a vymezení aktivní zóny záplavového území tohoto vodního toku v úseku cca 59 km od vodního díla (VD) Znojmo po VD Nové Mlýny, byla stanovena opatřením Krajského úřadu Jihomoravského kraje začátkem roku 2011. Jedním z důvodů aktualizace záplavového území Dyje byla skutečnost, že v únoru 2008 ČHMÚ Brno přepočítal hodnoty N-letých průtoků v řece Dyji. V návaznosti na povodňové události v letech 2002 a 2006 došlo např. v profilu Znojmo ke zvýšení hodnoty Q100 o 36 m3/s na 280 m3/s. Je třeba si však uvědomit, že o vlastní kulminaci povodně řeky Dyje pod VD Vranov významně rozhoduje manipulace na VD Vranov nad Dyjí a úroveň hladiny v nádrži před příchodem povodně.
V rámci aktualizace záplavového území toku Dyje, byla vymezena i aktivní zóna tohoto toku dle návrhu zpracovatele, tedy podniku Povodí Moravy, s.p., jako správce vodního toku. Podle vodního zákona ve vymezené aktivní zóně obecně platí zákaz výstavby s výjimkou vodních děl. Vymezení aktivní zóny v praxi tedy znamená, že ve vyznačeném pásu aktivní zóny nesmí být povolována nová výstavba a je zde ze zákona zakázáno také těžit nerosty a zeminu způsobem zhoršujícím odtok povrchových vod a provádět terénní úpravy zhoršující odtok povrchových vod, skladovat odplavitelný materiál, látky a předměty, zřizovat oplocení, živé ploty a jiné podobné překážky a zřizovat tábory, kempy a jiná dočasná ubytovací zařízení. Toto omezení v aktivní zóně neplatí pro údržbu staveb a stavební úpravy, pokud nedojde ke zhoršení odtokových poměrů. Veškeré tyto omezení mají přispět k plynulému odtoku povodňové vlny, k ochraně obyvatel, majetku a ke snížení škod v oblastech zasažených povodněmi. Do budoucna je prioritním opatřením pro lepší zvládání povodní v této oblasti zkapacitnění průtočnosti území pod VD Vranov minimálně na kapacitu spodních výpustí. To umožní optimální manipulaci na VD Vranov a lepší transformaci povodní. Další zlepšení, případně udržení, úrovněpovodňové ochrany na toku Dyje je zajišťováno pravidelnou údržbou průtočné kapacity koryta toku, probírkou břehových porostů a odstraňováním zátarasů plavenin z horní části toku.
Projekt CEframe je financován z Evropského fondu pro regionální rozvoj.
Naše voda
4.8.2011 8.51, Rubrika: Prevence povodní, voda v krajiněAktuality
Voda v řece Svratce u Jimramova už proudí historickým korytem
Akt. 3.12.2024 15.07Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině
VODNÉ A STOČNÉ 2025: Voda v Trutnově zdraží o 10 pct
Akt. 3.12.2024 15.06Rubrika: Voda a naše peněženka