14. 7. 2020

Středočeský kraj podporuje obnovu rybníků a malých vodních toků

Více než osmi miliony korun podpoří v letošním roce Středočeský kraj obnovu a revitalizaci rybníků a malých vodních toků na svém území. Finanční prostředky uvolňuje obcím prostřednictvím Středočeského Fondu životního prostředí a zemědělství, uvedl kraj ve své zprávě.

Letos se o tuto finanční pomoc kraje ucházelo celkem třiačtyřicet žadatelů. Uspokojeno jich bylo dvanáct v celkové hodnotě 8 151 769 korun. Pro srovnání loni kraj podpořil čtrnáct projektů v hodnotě 7 653 934 korun.

„Obnova přirozených vodních ploch v krajině je velmi důležitá, a to nejen z hlediska ochrany přírody, ale také ochrany krajiny před následky povodní. Zanedbané a neudržované rybníky mohou případnou povodeň velmi zhoršit,“ řekl hejtman Miloš Petera (ČSSD). Funkcí rybníků by podle jeho slov neměl být pouze chov ryb, ale v rámci ochrany životního prostředí by měly sloužit i jako úkryt a zdroj potravy pro další rostliny a živočichy i pro zadržování vody v krajině v době úporného sucha.

Ze schválených projektů obdržela dotaci ve výši 750 000 korun například obec Podveky. Úprava tamního rybníka je součástí výstavby odpočinkového a sportovního areálu a zlepší vodní režim v nižším povodí vyrovnáním minimálních a povodňových průtoků. Jedná se o neprůtočný rybník, a proto je pro přítok z vlastního povodí navrženo využití požeráku, tj. vypouštěcího zařízení rybníka, pro max. vzdutí hladiny 50 cm. Dalším úspěšným projektem je i revitalizace rybníka v obci Krakovec. Kraj na ni přispěl celkem 484 000 korunami. Projekt zahrnuje revitalizaci hráze, přepadu (propusti), stavidla a nutné výdaje na vyčištění nánosů části rybníčku, který se nachází na území obce Krakovec. Rybník je umělou nádrží a slouží pouze pro účely zadržení povrchové vody z blízkého okolí (pole, louky, cesty) a dešťové vody. Dotace ve výši 260 000 korun byla schválena též obci Třtice na rekonstrukci rybníka, který se nachází přímo v centru obce. Tato vodní nádrž slouží k akumulaci povrchových vod. Cílem projektu je rekonstrukce požeráku a vybudováno by mělo být i litorální pásmo, tj. mělčina.

Mezi úspěšnými žadateli však nejsou pouze obce. Uspěly například i dva svazy rybářů. Český rybářský svaz v Kolíně získá finanční příspěvek ve výši půl milionu korun na odbahnění rybníka Frčina a Český rybářský svaz  v Hořovicích zase 900 000 korun na rekonstrukci stávající technicky nevyhovující hráze a výstavbu nové výpusti rybníka.

„Chceme, aby částka na obnovu a revitalizaci malých vodních toků narůstala i v příštích letech o statisíce až miliony korun. Rádi bychom uspokojili více žadatelů než v roce letošním,“ konstatoval krajský náměstek pro oblast životního prostředí a zemědělství Marek Semerád (ČSSD).

Naše voda

20.8.2015 0.38, Rubrika: Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

NAUČNÁ STEZKA OLŠINANAUČNÁ STEZKA OLŠINA
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Červenec 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2