21. 7. 2019

Středočeský kraj hledá nové zdroje vody

Hlubinné vrty nebo třeba napojení na společný vodovod mohou ve středních Čechách nahradit vysychající studny. Píše o tom středočeská mutace deníku Mladá fronta DNES.

„Pokud budeme mít ve středních Čechách v budoucnu s něčím problémy, tak je to voda. V kraji je přes 1 100 malých obcí. Lidé tam žijí z toho, že mají vodu ve studních, ale ubývá jí,“ upozornila hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová. Suchá léta, nižší dešťové srážky, následný pokles spodních vod. Obyvatelé kraje si nutně musí klást otázku, zda budou mít za několik let co pít. Především zmiňované studny totiž ztrácejí ve většině obcí svou někdejší vydatnost. K veřejným vodovodům je přitom připojeno jen 83,7 procenta obyvatel, což je po Plzeňském kraji nejméně v Česku. „Snažím se lidem vysvětlit, že jim nikdo nestrhl pramen, ale že se voda ztrácí i jinde v kraji,“ líčí situaci starosta Doubravčic na Kolínsku Jaroslav Prkno.

Nedostatkem trpěli i obyvatelé Trnové v okrese Praha-západ. Problémy s úpravou nepříliš kvalitní vody z nedaleké Vltavy tam trvaly více než rok a místní nakonec z potíží vyvedl až nový provozovatel úpravny. Trnovským tak znovu teče z kohoutku nezávadná voda, ale patří k nejdražším v republice. Řešení je nicméně na dohled. „Už máme hotovou dokumentaci nového napojení na mníšecký vodovod. Na jaře se začne stavět, voda bude nejen kvalitní, ale měla by být i výrazně levnější,“ říká starosta Trnové Štefan Moravčík.

Připravit se na „žíznivou“ budoucnost chce i krajský úřad. Chystaná studie kalkuluje třeba s propojením středočeské a jihočeské vodárenské soustavy novým řadem. „Pomocí čtyř vodojemů by měl zásobovat až 20 tisíc obyvatel v oblasti Benešovska, části Příbramska a Prahy-východ, to je 38 obcí a 201 obecních částí,“ představil radní pro oblast životního prostředí a zemědělství Ivo Šanc projekt vodovodu, jehož trasa by měla kopírovat budoucí trasu dálnice D3. Nebude ale zadarmo, odhadovaná cena přesahuje půl miliardy korun. Středočeši se tak zatím musí spokojit se stávajícími zdroji. Do domácností napojených na vodovod proudí pitná voda z několika míst. Velkou část kraje pokrývá vodní nádrž Želivka, nádrž Káraný či upravovaná voda z Vltavy.

Čerpat lze do budoucna i z podzemí. V regionu jsou významnými zásobárnami vody hlavně oblasti s křídovým podložím. Třeba severně od Prahy směrem na Mladou Boleslav. „Pro doplňování zásob podzemních vod je nesmírně důležitá sněhová pokrývka. Je výborné, když leží i ve středních polohách, třeba právě v Polabí. A záleží samozřejmě rovněž na množství sněhu na horách, protože tato voda následně doplňuje ony křídové struktury,“ říká oblastní specialistka České geologické služby pro hydrogeologii Renata Kadlecová.

Zdroj: regionální mutace Mladá fronta DNES – střední Čechy (redakčně kráceno), ilustrační foto naše voda – Nina Havlová (kanál Hořín)

4.9.2017 7.49, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Vodovody a kanalizace, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

ZAHÁJENÍ ÚPRAV ZDYMADLA HOŘÍNZAHÁJENÍ ÚPRAV ZDYMADLA HOŘÍN
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Červenec 2019 >>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4