7. 7. 2020

Středočeské vodárny staví pro zvěř napajedla

Tropické teploty a nedostatek vláhy nezpůsobují komplikace nejen nám, lidem, ale rovněž trpí fauna i flóra. Středočeské vodárny, a.s. (SVAS) se snaží pomoci zvěři, která se nachází v lesních porostech jímacího území Mělnická Vrutice a Řepínský důl, zřizováním napajedel, uvedla mluvčí vodáren Lenka Kozlová.

„K tomuto kroku jsme přistoupili na základě udržení ekosystému (biodiverzity) v krajině v těchto suchých měsících, kdy zvěř nemá možnost se napít v přirozeném prostředí,“ řekl Václav Jásek, vedoucí střediska Dálkovod Mělnická Vrutice. „Po dohodě se společnostmi hospodařícími na území Řepínského dolu jsme vybrali vhodné místo v prameništi a přistoupili k realizaci napajedla, která spočívala v terénních úpravách, v dodávce potrubí a automatického doplňování napajedla pitnou vodou “ sdělil Václav Jásek.

zvěř_fotopast_2„Další napajedlo se vybudovalo za spolupráce Honebního společenstva Střemy, v západní části prameniště pod Jenichovem. Poslední napajedlo pro zvěř jsme chtěli realizovat ve východní části prameniště, pod Zahájskem, za spolupráce s Honebním společenstvem Vysoká Libeň a to v měsíci září. Protože i nadále pokračují tropické teploty, napajedlo zvěř může využívat na konci tohoto týdne,“ vysvětlil na závěr Václav Jásek.

„Naše společnost je velmi aktivní v podpoře biodiverzity. Instalujeme na našich vhodných objektech chybějící umělé dutiny pro ptáky a hmyz, vybudovali jsme přírodní jezírko (pítko) přímo v areálu čerpací stanice Mělnická Vrutice,“ sdělil Pavel Pobříslo, provozní ředitel SVAS.

Na pomoci zvířatům se podílely níže uvedené subjekty:

Lesy České Republiky s.p. – Lesní správa Mělník – poděkování za laskavé poskytnutí pozemku v prameništi na základě spolupráce s odborným lesním hospodářem LČR, který vykonává odbornou správu v lesích Středočeských vodáren.

Lesy Řepín s.r.o. – Honební společenstvo Řepín Bora – poděkování za konečnou realizaci napajedla (dodání a položení plachty s úpravou okolí).

Naše voda, foto: SVAS

zástupci firem

 

 

11.8.2015 15.52, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Vodovody a kanalizace

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

NS U MLEJNANS U MLEJNA
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Červenec 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2