15. 7. 2020

Strážci NP Šumava se připojují k World Ranger Day – Dnu strážců přírody

Jednou ze základních činností Správy národního parku Šumava (NP) je i strážní a kontrolní činnost na území národního parku a chráněné krajinné oblasti. I proto slaví NP v neděli 31. července mezinárodní den strážců přírody, jak připomíná mluvčí NP Jan Dvořák.

A co vlastně strážci stráží? Jak už napovídá zákon o ochraně přírody a krajiny, který mluví o „stráži přírody“, hlídají nádhernou šumavskou přírodu hlavně před těmi, kteří význam ochrany přírody, v rámci zákona, nechtějí respektovat. Daleko raději ale poradí s výběrem trasy, popovídají o mnohých  přírodních zajímavostech, a když už se vám stane nehoda, profesionálně zajistí pomoc. Uklízejí nepořádek po návštěvnících, pro které je problém odnést například papírek od sušenek nebo prázdnou lahev od limonády do popelnice. Po letní sezóně pomáhají při údržbě turistické infrastruktury, aby mohla dál sloužit nám všem a před zimou, než napadne sníh, připravují trasy pro běžkaře.

„Tradice strážní služby na Šumavě sahá až k počátku fungování chráněné krajinné oblasti. S vyhlášením národního parku a přijetím nového zákona o ochraně přírody a krajiny, se postupně více profesionalizovala do stávající podoby. Koncepce strážní služby se v letech stále vyvíjí, jen těch peněz na provoz ubývá a povinností je více. Ale nebudeme si stěžovat, práce strážce je spíše posláním než zaměstnáním,“ říká vedoucí Odboru státní správy NP Šumava Jiří Dolejší, pod jehož vedení strážci spadají. Stále tedy platí, že aktuálně všech našich 25 profesionálních strážců s podporou dobrovolných strážců je připraveno v terénu pomoci všem turistům a návštěvníkům Šumavy a ty méně vychované klepnout, v rámci možností, přes prsty.

„U nás na Šumavě zatím stačí k dodržování ochrany přírody u návštěvníků rázné slovo, trocha asertivity a i když agresivita některých jedinců narůstá, zatím jsme maximálně v rovině ostřejší diskuze. Jsou však na světě místa, kde strážci fasují na ochranu místní přírody zbraně. Bojují tak zejména v Africe proti pytlákům a pašerákům. Jen v loňském roce zahynulo rukou pašeráků, či při potyčkách s pytláky a při pracovních nehodách 107 strážců tedy rangerů,“ vysvětluje Jiří Dolejší.

Abychom uctili jejich památku a připomněli si nutnost boje za ochranu přírodního bohatství naší planety, slavíme každoročně dne 31. července tzv. World Ranger Day – mezinárodní den strážců přírody, jenž se koná pod záštitou Mezinárodní federace strážců (IFR) a strážci Národního parku Šumava se i letos k tomuto dnu připojují.

Naše voda, foto: NP Šumava

31.7.2016 2.54, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

NAUČNÁ STEZKA OLŠINANAUČNÁ STEZKA OLŠINA
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Červenec 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2